BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, CTP-UBP hükümetinin yapılan yolsuzluklardan hesap sormak yerine bunları hasır altı ettiğini ve kaldırılan her taşın altından yeni bir yolsuzluğun çıktığını vurguladı.

KKTC Ulaştırma Bakanlığı’nın yapmış olduğu Türkiye’deki iki şirketten 50 ay süreyle 11 Milyon 250 bin dolarlık  T&T Havalimanı İşletmeciliği İnş. Sanayi ve Ticaret Ltd’i denetlemek amacı ile yapılan hizmet alımı anlaşmasının yolsuzluk olduğunu belirten Korkmazhan, “Ulaştırma Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, istifa edip bunun hesabını vereceği yerde, demagoji yaparak konuyu çarpıtmaya çalışmaktadır. Yüksek Yönetim Denetçisi Sn Emine Dizdarlı’nın sorularına cevap vermek yerine, Sn Dizdarlı’ya seviyesiz saldırılarda bulunmaktadır. Sn Başbakan Ömer Kalyoncu ve hükümet yapılan yolsuzluktan hesap sorup, ilgili bakanı görevden azledip soruşturma başlatacağına, bu yolsuzluğa kılıf uydurmaya çalışmaktadırlar” dedi.

Ercan’da yaşanan yolsuzluğun yanı sıra, Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun, Kumarcılar Hanı inşaatında 2. 3 Milyon TL’lik yolsuzluk yapıldığını açıkladığını, bunun açık bir suç duyurusu olmasına rağmen hiçbir işlem yapılmadığını belirten Korkmazhan, Piyangolarda yaşanan 2. 5 Milyon TL’lik yolsuzluğun üzerinin örtüldüğünü, KIB-TEK’de başta 40 Milyon dolarlık yakıt ihalesi olmak üzere yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin görmezden gelindiğini vurguladı.

CTP-UBP hükümeti yolsuzluk hükümetidir.

Şeffaflık ve reform diyerek yola çıkan CTP-UBP hükümetinin yolsuzluk hükümeti olduğunu belirten Korkmazhan, hükümet ortaklarının hiçbir şey olmamış gibi davranıp, birbirlerinin usulsüzlüklerini ve yolsuzluklarını örtbas ettiklerini vurguladı.

“Hayvancının, çiftçinin, üreticinin alacaklarını hala daha ödemediniz. Hayat pahalılığı ödeneğini dondurdunuz. Asgari ücretliyi açlığa mahkûm ettiniz. Memleketi zamlar ile haraca bağladınız. Ayrıcalıklarınızı halka rağmen sürdürüyorsunuz. 100 milyonlarca vergi borçlarını bir kalemde sildiniz. Her taşın altından yeni bir yolsuzluğunuz çıkmaktadır. Tüm bunlara rağmen hala hükümetcilik oynuyorsunuz. Halk size inanmıyor, sizi istemiyor. İstifa edin” diyen Korkmazhan, peş peşe ortaya çıkan yolsuzluklar karşısında Başsavcılığı, Mali Polisi ve Yargıyı göreve çağırdıklarını vurguladı.

Birleşik Kıbrıs Partisi

Basın Bürosu