Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, CTP-UBP hükümetinin, Başbakan’dan bakanlarına kadar ülkede yaşanan usulsüzlüklere sessiz kalarak her gün yeni bir skandalın ve yasadışılığın yaşanmasına çanak tuttuğunu belirterek, “Ülkede skandalların, usuülsüzlüklerin ardı arkası kesilmezken hükümet anlamsız bir sessizliğe bürünmüştür. Ercan havalimanı ihalesinde ortaya çıkan usulsüzlükler, su anlaşmasında yaşanan keşmekeş, sağlık sektöründeki skandallar ortadadır. Toplum her güne yeni bir yasadışılıkla uyanmaktadır. Erki elinde bulunduranlarsa bu yaşananları seyir etmekten öteye hiç bir şey yapmamaktadır” dedi.

Basiretsiz bir hükümetten sorunlara çare bulmasını beklemek abestle iştigaldir.

Hükümetin var ama, yok bir tavır içinde olduğuna vurgu yapan İzcan “Bu kadar basiretsiz bir hükümetten sorunlara çare üretmesini beklemek abestle iştigaldir. Hükümet yetkilileri  “evet efendim, peki efendim” diyerek, Ankara’dan dayatılan direktifleri yerine getirerek hükümetçilik oynamaya devam etmektedir. Bu hükümet zaten ölü doğmuştu. Her gün birbirini hükümeti bitirim diyerek tehdit eden iki partiden toplum yaşamını olumlu etkileyecek reformlar yapması, ekonomik gelişme sağlaması, insanlarının huzur ve refah içinde yaşamasını sağlayacak reform niteliğinde yasalar yapması beklenemez” dedi.

CTP-UBP hükümeti kurulduğu günden itibaren aldatmacadan öteye gidemedi.

CTP-UBP hükümetinin kurulduğu günden itibaren bir aldatmacadan öteye gidemesiğini dile getiren İzcan, “Reform hükümeti diye halkın önüne koydukları bu aldatmaca kendilerinden önceki tüm teslimiyetçi hükümetlerden bir farkı olmayan kendi içinde hükümetçilik oynamaktan öteye gidemeyen bir siyasi beceriksizlik örneğidir” dedi.

“Bir an önce istifa mekanızması çalıştırılmalı, işgal edilen makamlar boşaltılmalıdır” diyen İzcan, toplumun alternatifsiz olmadığını vurguladı. “Birleşik Kıbrıs Partisi, insanımızın yaşamaya mecbur bırakılmaya çalışıldığı bu düzeni değiştirecek plan ve projelerle toplumun önünü açmaya hazırdır” diyen İzcan,  “Halkımıza çağrımız içinde yaşadığımız çürümüş düzeni değişitirmeye aday olan bizlere destek vermesidir” dedi.