Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, Sedat Peker’in son videosunda, Kutlu Adalı cinayeti ile ilgili söylediklerinin iddia değil itiraf olduğuna dikkat çekerek, fail ya da faillerin adalet önüne çıkarılmasının şart olduğuna vurgu yaptı.
“Ersan Saner’in Kutlu Adalı cinayeti için ‘kapanmış bir olay’ diyerek, bir insanın katledilişinin cezasız kalmasını önemsizleştirmeye çalışması kabul edilemez” diyen Yiğiter, “Demokrasi güçleri, kamuoyu oluşturarak dosyanın yeniden açılması ve faillerin cezalandırılması için kararlılık göstermelidir” dedi.
“Öte yandan videoda kara para aklama ve uyuşturucu trafiği ile ilgili anlatılanlar, Kıbrıs’ın kuzeyindeki statükoya sıkı sıkı sarılanların gerçek niyetlerini bir kez daha gözler önüne sermiştir” diyen Yiğiter, “Uluslararası hukukun dışında kalmış bir yapıda, illegal işler yapmak da, yapılanların cezasız kalması da, daha kolaydır. Çözümsüzlük ısrarının arkasında yatan neden budur” dedi.
Çözüm, barış ve demokrasi güçlerinin bir an önce bir araya gelerek, güçlerini birleştirmelerinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Yiğiter, “Federal çözümle kurulacak, uluslararası hukuk içinde yerini almış, demokrasi ve insan haklarının şiar edinmiş bir devlet yapısının oluşturulması için mücadele etmek, tüm demokrasi güçlerinin birincil görevidir” diyen Yiğiter, “BKP, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla çözüm barış ve demokrasi mücadelesine devam edecektir” dedi.