Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı  İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in,  Kıbrıslı liderleri Kıbrıs sorununu görüşmek üzere  New York’a davet etmesinin olumlu bir gelişme olduğunu belirtti. 4 Haziran tarihinde gerçekleşecek olan görüşmeye liderlerin olumlu cevap vermesi sürecin canlanıp farklılıkların giderilmesi açısından sevindiricidir diyen İzzet İzcan, hedefin Cenevre’ye dönmek için zemin oluşturulması olduğunu vurguladı.

Bütün konular birlikte ele alınmalıdır.

Masada bulunan bütün konuların birbiri ile ilintili olduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, konuların birlikte ele alınmasının, sorunlu başlıklara gerekirse geri dönülmesinin ve başlıkların topluca kapatılmasının en doğru yol olacağını vurguladı.

Kıbrıs halkı erken bir çözüm istiyor.

Sürdürülen görüşmelerin 11 Şubat 2014’de ortaya konan deklerasyona uygun olarak yürütüldüğünün unutulmaması gerektiğini belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs’ta yaşayan halkın erken bir çözüm istediğini vurguladı.

Yeni maceralar istemiyoruz.

Birleşmiş Milletler  Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin olası krizin Doğu Akdeniz’de ciddi tehlikeleri içinde barındırdığı uyarısının yerinde olduğunu belirten İzzet İzcan, Kıbrıs’ın yeni maceralara sürüklenmemesi için ilgili tarafların üzerine düşeni yapmasını talep etti.