Birleşik Kıbrıs Partisi ve TKP-Yeni Güçler, Değişim ve Kurtuluş İttifakı Eş Başkanı İzzet İzcan, Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunların her geçen gün arttığını ifade ederek, 7 Ocak erken genel seçimlerinin sonucunda oluşacak parlamento aritmetiğinin önemli olduğunu vurguladı.

7 Ocak erken genel seçimlerinin Kıbrıs Türk toplumunun 40 yılı aşkın bir süredir içinde hapsolduğu statükodan kurtulmasında ve insanlar arasında ayırım yapmayan, sosyal devlet anlayışının hakim olduğu, eşit ve adil  bir düzenin yaratılmasında başlangıç olacağının altını çizen İzcan, “ Üreticinin, küçük esnafın, dar gelirlinin, açlık sınırı altında yaşamadığı, borç batağında, yüksek faizlerle ezilmediği bir ekonomik yapı oluşturulacaktır. Laik, demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü ve cinsiyetçi olmayan bir eğitim sistemi inşa edilecek, sağlık ve çevre konularında kangrene dönüşmüş sorunlara çare üretecek  yeni bir düzen kurulacaktır” dedi.

TKP- yeni Güçler, Birleşik Kıbrıs Partisi ittifakının  parlamentoda güçlü bir gurup olarak yer almasının, Kıbrıs sorunun çözüm sürecinin yeniden başlaması, iki toplumlu, iki kesimli, siyasi eşitliğe dayanan federal çözümün bir an önce hayat geçmesi için katalizör rol oynayacağını vurgulayan ve halka 7 Ocakta sandığa gitme çağrısı yapan İzcan, “Sandığa gitmemek hapsolduğumuz statükoyu  korumak ve bu düzenin devamını savunanlara destek olmak demektir. Halkımızdan isteğimiz 7 Ocak günü sandığa giderek TKP- Yeni Güçler , BKP İttifakına destek olmaları ve ihtiyaç duyulan değişim ve dönüşümün önünü açmalarıdır” dedi.