Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, akşam yemeğinde bir araya gelecek olan Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderlerine,  Guterres Belgesi çerçevesinde özlü görüşmeleri başlatma çağrısında bulundu.

“Daha fazla zamana oynamayın” diyen Sonüstün, Kıbrıs ve etrafında yaşananların,  sorunun çözümünü acil hale getirdiğini vurgulayarak, “Federal çözüm için yola çıktığını söyleyenlerin, mazeret üretmeye hakları yoktur” dedi.

Ön şartlar ortaya koyarak,  görüşme sürecini öldürmeyin.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in,  30 Haziran 2017’de Crans Montana’da taraflara sunduğu siyasi eşitlik, mülkiyet, toprak, güvenlik ve garantiler ve eşdeğer muamele konularının paralel bir şekilde, birlikte görüşülmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Sonüstün, “Ön şartlar ortaya koyarak süreci öldürmeyin” dedi.

Hedef, Birleşik Federal Kıbrıs olmalıdır.

Liderleri ‘Ucu açık veya kapalı’ tartışmasından uzak durmaya çağıran BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, görüşmelere bir hedef konulabileceğini, hazır olunduğu anda da Garantör ülkeler ile Güvenlik Konseyi üyelerinin, uluslararası konferansa çağrılabileceğini vurguladı.

BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, iki lideri de tarihi sorumluluk içinde hareket ederek, görüşme sürecini başlatmaya çağırdı.