Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Rum Parlamentosunda alınan ENOSIS Plebisitini kutlama kararının ardından yaşanan sürecin çözüm sürecine zarar veren bir zaman kaybı olduğunun altını çizerek, 2 Nisan’da gerçekleşecek liderler yemeğinin ardından görüşme sürecinin süratle başlamasını talep ettiklerini belirtti.

“ 2 Nisan itibarı ile sürecin başlaması ve samimiyetle çözüme ulaşılacak adımların atılması beklentimizdir. Birleşik Kıbrıs Partisi olarak her iki lidere de çağrımız bir an önce görüşme masasına dönmeleri ve al ver sürecini başlatmalarıdır” diyen İzcan, Kıbrıs sorununun çözümün Lefkoşa’da ve her iki toplum liderinin inisiyatifinde olmasının zorunlu olduğuna vurgu yaptı.

Çözümsüz geçen her gün tüm Kıbrıslılar adına kayıptır.

Kıbrıslıların sorununun çözümünün ertelenmesinden hiçbir kazancı olmadığına,  sorununun devamının her iki toplum  için büyük bir kayıp olduğuna işaret eden İzcan, “ Dünyada ve bölgemizde değişen konjonktür yarım asırdan uzun bir süredir devam eden bu sorunun bir an önce çözülmesini zorunlu kılmaktadır. Her iki toplum için de çözüm kaçınılmazdır. Çözümsüzlükle geçen her gün tüm Kıbrıslılar adına yeni kayıplara ve belirsizliklere yol açmaktadır. Dünyada ve bölgemizde yaşanan siyasi gelişmeler ülkemizin kaosa sürüklenebileceğinin işaretini vermektedir. Yurdumuz Kıbrıs bir ateş çemberinin ortasında,  çözüm ve çözümsüzlük arasında sıkışmış bir vaziyette  bulunuyor” dedi.

Samimiyetle masaya oturun.

“ 2 Nisan’da gerçekleşecek sosyal içerikli yemekte liderlerin samimi bir şekilde  tüm Kıbrıslıların  güvenlik ve barış içinde bir arada yaşamaları için kararlı adımların atılacağı bir sürecin başlangıcı olması gerektiğini ısrarla hatırlatmayı görev biliriz” diyen İzcan, liderlere samimiyetle masaya oturma çağrısını yineledi.