Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan,  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in  liderlerin Haziran ayı içerisinde Cenevre’de bir araya gelmeyi kabul ettiğini açıklamasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, sürecin başarıya ulaşması için tarafları yapıcı davranmaya çağırdı.

Askersiz ve silahsız bir Kıbrıs istiyoruz.
Güvenlik ve Garantiler konusunda tartışmalara rehberlik edecek bir tutum belgesinin hazırlanacağının ortaya çıktığını belirten İzzet İzcan, “BKP, Kıbrıs’ta yabancı üs ve askerlerden arınmış silahsız ve askersiz bir Kıbrıs istemektedir” dedi. Soğuk savaş döneminin geride kaldığına vurgu yapan İzzet İzcan, “Garantör ülkelerin hâla daha Kıbrıs’ı bir uçak gemisi gibi kullanmalarına izin verilmemelidir” dedi.

Liderlerin üzerinde mutabakat bulunmayan toprak, mülkiyet, yönetim ve güç paylaşımı konularında paralel görüşme yürütmesinin doğru bir yöntem olduğunu belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, aksi halde sürecin sürdürülemeyeceğini söyledi.

Erken bir çözüm tüm Kıbrıs halkının yararınadır.

Çözüme ulaşma noktasında bir al verin yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan İzzet İzcan, “Erken bir çözüm tüm Kıbrıs halkının yararına olduğu kadar, bölge istikrarına da katkı yapacaktır” dedi.