Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanlığı’nın Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ortak bir politika uyguladığını, sürecin gidişatı ile ilgili  pembe tablo çizilerek, erken zamanda bir çözüm ister görünüp 5’li konferansı zorlama hedefini taşıdığını ifade etti.

“ Türk tarafının 5’li konferansı zorlamasının çeşitli nedenleri vardır. Bu çözüm olacağı yada çözümün yüzde yüz istenildiği anlamına gelmez. Annan Planı sürecinde uygulanan bir adım önde olma politikasına benzeyen bir durum da olabilir” diyen İzcan, önümüzdeki aylar içerisinde durumun netleşeceğini söyledi.

 

Süreç takvimlendirilmemiş bir takvim çerçevesinde devam ediyor.
Sürecin takvimlendirilmemiş bir takvim çerçevesinde devam ettiğini vurgulayan İzcan, 2018 yılı başında Kıbrıs Rum tarafında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olacağını hatırlatarak, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlerin bu tarihten önce ciddi adımlar atılmasını istediğini söyledi.

 

Çözüm ancak samimi bir şekilde çaba harcanırsa mümkündür.

“Önümüzdeki aylar çözüm yönünde her iki tarafında yeterince samimi olup olmadığını  gösterecektir. Çözüm ancak samimi bir şekilde çaba harcanırsa mümkündür. Liderlerden talebimiz ülkemiz ve insanımızın geleceği için samimiyetle sorunun çözümüne odaklanmaları ve çözümü zorlamalarıdır” diyen İzcan, Kıbrıs sorununun Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar açısından çözümünün kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Ortadoğuda yaşananları örnek gösteren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Kıbrıs’ta çözüm sadece yurdumuz  Kıbrıs’a değil bölge barışına da katkı yapacaktır. Liderlere çağrımız resmi politikalar dışına çıkarak, samimi ve cesur adımlar atmalarıdır” dedi.