Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı izzet İzcan, İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasında iki toplum lideri arasında başlayan görüşmelerin açılışında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin de bulunmasının durumun ciddiyetini ortaya koyduğunu belirterek, “ Süreç ciddi bir şekilde ilerlemektedir. Yaşanan gelişmeler bunun en açık göstergesidir. Birleşik Kıbrıs Partisi  görüşmelerin olumlu sonuçlanması açısından temkinli bir iyimserlik içindedir” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi olarak Kıbrıs sorununun çözümü yönünde gelişme  olacaksa Mont Pelerin kasabasındaki görüşmelerde olacağını vurgulayarak, “ Görüşmelerin olumlu ya da olumsuz sonuçlanması, sürecin kopup kopmayacağı, ya da başarıya ulaşıp ulaşamayacağı,  bu görüşmelerin sonucuna bağlıdır. Türkiye’deki AKP hükümetinin takınacağı tutum   görüşmelerin sonuçlarında etkili olacaktır” dedi.

Mont Pelerin kasabasında çıkacak sonuç gideceğimiz köyün minarelerini gösterecektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin  korkunç bir kırılmanın eşiğinde olduğunu ifade eden İzcan, Türkiye’de  bu kırılmanın sonucunda halklar arasındaki ayrışmanın hat safhaya ulaştığını, 15 Temmuz darbe girişimi sonucunda Türkiye’de açıkça hükümet tarafında bir siyasal darbenin yaşandığını belirtti. İzcan, “ Kendi içinde siyasal sorunlarla uğraşmak zorunda kalan, dış politikada her geçen gün yeni başarısızlıklara imza atan bir hükümetin Kıbrıs sorununun çözümü yönünde nasıl adımlar atacağı, Kıbrıs sorununun çözümünde nasıl davranacağı önemlidir. Korkulan son dönemeçte çözüm sürecine takoz koymaya çalışmasıdır. Öte yandan  dış  politikasının kötü gidişine dur demek için Kıbrıs sorununun çözümüne destek de olunabilir.  Hafta sonuna kadar çıkacak sonuç bize gideceğimiz köyün minarelerini gösterecektir” dedi.

İki lidere de çağrımız samimi bir şekilde çalışmalarıdır.

Gelinen aşamada her iki taraftaki barış ve çözüm güçlerine önemli görevler düştüğüne vurgu yapan İzcan, sürecin olumlu sonuçlanması için barış ve çözümden yana tüm sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin liderlere destek olmasının şart olduğuna işaret etti. Birleşik Kıbrıs Partisi olarak her iki toplum liderini  samimiyetle süreci olumlu şekilde tamamlamak için çalışma çağrısı yaptıklarının altını çizen İzcan, “ Birleşik Kıbrıs Partisi iki toplumlu, iki kesimli federal çözümün bir an önce sağlanması ve yurdumuzun yeniden bütünleşerek çözüm ve barışa ulaşması için bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonra da üstüne düşeni yapmaya devam edecektir” dedi.