Birleşik Kıbrıs Partisi, faşist katiller tarafından 1965 yılında katledilen Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’i saygı ile andı. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan başkanlığında bir heyetle törene katılan Birleşik Kıbrıs Partisi,  Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in mezarlarına çelenk koydu.
Konu ile ilgili açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs’ta yaşanan en karanlık günlerde etrafa ışık saçan, ortak vatan ve ortak yaşam mücadelesini kararlılıkla sürdüren bu iki yiğit insanı saygı ile andıklarını vurgulayarak “Onlar o zor günlerde hayatları pahasına bizlere doğru yolu göstermişler ve bu uğurda yılmadan mücadele etmişlerdir”dedi.
         Taksim ve Enosis politikası  peşinde koşanlar  Kıbrıs’ı kana bulamıştır.
          Kıbrıs’ta Taksim ve Enonis politikası  peşinde koşanların Kıbrıs’ı kana buladığını belirten İzzet İzcan, “Eğer Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’e kulak verilseydi bugün bu acı trajediler yaşanmayacaktı” dedi.
        Görüşmelerde ortak çıkarlar esas alınmalıdır.
Katledilişlerinden 52 yıl sonra görüşme sürecinin halen devam ettiğini, sonuç almak için görüşmecilerin tüm Kıbrıslıların ortak çıkarlarını esas almalarının şart olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Boş hayaller peşinde koşarak macera aramak bizleri hiçbir yere taşımayacaktır” dedi.
“Birleşik Kıbrıs Partisi, askerden ve silahlardan arınmış Kıbrıs’ı tek çıkış yolu olarak görmektedir” diyen  BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Derviş Ali Kavazoğlu ve Kostas Mişaulis’in yaktığı barış meşalesini hedefe ulaştırmak hepimizin boynunun borcudur” dedi.