BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs sorununda baş gösteren krizden çıkış yolunun mutlaka bulunması gerektiğini belirtti. Kıbrıs sorununun kangrenleşmiş bir sorun olduğu üzerinde duran İzcan, “Zaman içinde güçlenen çözüm karşıtı statükocu güçler, süreci akamete uğratmak için her türlü provokasyonu yapmakta, tüm imkanları seferber etmektedirler” diyen  İzzet İzcan, “Enosis kararını onurlandırmak yanlış olduğu kadar, bu kararın yersiz, zamansız ve yanlış olduğunun açıklanmasına rağmen görüşme masasını terk etmek de yanlıştır” dedi.

İki yanlış bir doğru yapmaz. Görüşmeler devam etmeli.

            Kıbrıs Rum tarafına meclisten geçirilen 1950 yılındaki Enosis kararının onurlandırılması kararını düzeltme çağrısında bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya  görüşmelere geri dönme çağrısında bulundu.
Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın “Akıncı görüşmelere gitmeyecek” şeklindeki açıklamasının yanlış olduğu kadar manidar da olduğunu vurgulayan İzzet İzcan, “Dünyaya gerekli mesaj verilmiş ve amaç hasıl olmuştur, görüşmelerden çekilmekte ısrar Kıbrıs Türk toplumuna kaybettirir” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, barış ve özgürlük diyerek halktan onay aldığını unutmamalıdır.
Kıbrıs Türk toplumu içerisindeki çözüm karşıtı kesimlerin, “Görüşmeler kesilsin, ayrı referandum yapılsın” şeklindeki maceracı ve fırsatçı tavırlarını reddettiklerini açıklayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, güven yaratıcı önlemler, barış ve özgürlük diyerek halktan onay aldığını unutmamalıdır” dedi