Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, CTP-UBP hükümetinin su anlaşmasında olduğu gibi 2016-18 Ekonomik Protokolü’nü de halktan gizlediğini belirterek, “Ekonomik protokolün içeriğini de Su anlaşmasında olduğu gibi imzalandıktan sonra mı öğreneceğiz?” dedi.

Kıbrıs Türk toplumunun ve çalışanların, yaşamını ve geleceğini doğrudan etkileyecek olan ekonomik protokolün içeriğini ne meclisin, ne sendikaların, ne de toplumun bildiğini, çalışmaların kapalı kapılar ardında yürütüldüğünü kaydeden Korkmazhan, CTP-UBP hükümetinin toplumdan gizli çalışmalar yapmayı alışkanlık haline getirdiğini ve şeffaflık ile demokrasi değerlerini ayaklar altına aldığını vurguladı.

Elektriğin, Limanların ve Telefonun özelleştirileceği doğru mu?

2016-18 Ekonomik protokolü ile suyun ardından elektriğin, limanların ve telefonun da özelleştirileceği yönünde hükümet partilerinin yetkililerinin açıklamalarının bulunduğuna dikkat çeken Korkmazhan, “Elektriğin, limanların ve telefonun özelleştirileceği doğrumudur? Bu nedenle mi protokolün içeriğini toplumdan gizliyorsunuz?” dedi.

CTP-UBP hükümetinin toplumun tüm özvarlıklarını, kamu kuruluşlarını ve ülkenin değerlerini bir bir özelleştirerek, şirketlere peşkeş çekmeyi kendine misyon edindiğini kaydeden Korkmazhan, özelleştirmeleri kurtuluş ve refah reçetesi olarak sunmanın halkı aldatmak olduğunu vurguladı.

İşsizlik, pahalılık, yoksulluk ve yolsuzluk artacak.

Özelleştirmelerin devam etmesi, elektriğin, limanların ve telefonun özelleştirilmesi durumunda, işsizliğin, pahalılığın, yoksulluğun ve yolsuzluğun artacağı uyarısında bulunan Korkmazhan, “CTP-UBP hükümeti, özelleştirme politikaları ile Kıbrıslı Türklerin kendi evlerinin efendisi olma mücadelesini berhava etmekte ve kendi ülkelerinde köle olma koşullarını dayatmaktadırlar. İnsanımız, özel şirketlere asgari ücrete işleyen köleler konumuna mahkûm ediliyor” dedi.

Ercan Havalimanı, DAÜ Üniversite Öncesi Kurumları gibi özelleştirme örneklerinde yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlüklerden ders alınması ve özelleştirme politikalarına son verilmesini talep eden Korkmazhan, BKP’nin özelleştirme karşıtı mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğini vurguladı.