Birleşik Kıbrıs Partisi Gençlik Meclisi Başkanı Barış Hacışevki, yaptığı yazılı açıklamada, YÖDAK, Yakın Doğu Üniversitesi ve eğitimin diğer alanlarında yaşanan sorunlar, yolsuzluklar, belge sahteleme, tehdit ve rüşvet gibi olayların öğrenciler adına endişe verici olduğunu belirterek, eğitimde yapısal reformlara ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

YÖDAK’ın siyasilerin ve bir takım Yüksek Öğrenim Kurumlarının çıkarlarına hizmet eden bir kurum haline dönüştürüldüğüne dikkat çeken Hacışevki, YÖDAK Başkanı Hüseyin Gökçekuş’un YDÜ lehine verdiği kararların ve bu bağlamda gerçekleştirilen usulsüzlüklerin kabul edilemez olduğunu, Gökçekuş’un görevden alınarak YÖDAK’ın demokratik, özerk ve gerçek anlamda yüksek öğrenim kalitesini denetleyeci bir konuma getirilmesini talep etti.

Ülkedeki Yüksek Öğrenim Kurumlarının büyük bir çoğunluğunun üniveristeden çok ticari şirket gibi faaliyet yürüttüğüne dikkat çeken Hacışevki, “Öğrencileri müşteri, diplomaları ise alınıp satılan meta haline dönüştüren kapitalist anlayışı şiddetle reddediyoruz. Parasız, bilimsel, eşit ve demokratik eğitim her gencin hakkıdır” dedi.

YDÜ’de yaşanan uzulsüzlük, tehdit ve çalışanlara yönelik vahşi sömürüyü protesto ettiklerine dikkat çeken Hacışevki, “YDÜ, bir üniveristenin sahip olması gereken sınırları ve yetkiyi aşmıştır” dedi.

Yeni eczane açılması konusunda bir düzenlemeye gidilmesinin şart olduğunu ancak bunun şuan Eczacılık okuyan öğrencileri mağdur ederek ve işsizliğe mahkum ederek yapılamayacağını kaydeden Hacışevki, “Eczacılık öğrencilerinin haklı taleplerinin yanındayız ve bu talepler yerine getirilmelidir. Ne yazık eğitime yönelik planlama olmadığı için aynı mağduriyetin diğer alanlardan mezun olacak öğrencilerin de yaşamasından endişe duymaktayız” dedi.

Anti-demokratik burs tüzüğünün özellikle yurt dışında yaşayan öğrencileri büyük sorunlar ile karşı karşıya bıraktığını, daha önce söz verilmesine rağme tüzüğün demokratikleştirilmediğini vurgulayan Barış Hacışevki, “Burs Tüzüğü biran önce yeniden yazılmalı ve demokratikleştirilmelidir. Özellikle yurt dışında okuyan öğrencilerin sorunlarına çözüm üretilmeli ve sağlanan burslar ihtiyaca ve başarıya göre verilmelidir” dedi.

Öğretmen Sendikalarının ortaya koyduğu eğitimde yaşanan sorunların biran önce çözümlenmesi yönünde CTP-BG/DP-UG hükümetine çağrıda bulunan Hacışevki, yeni eğitim yılında öğrencilerin mağdur olmaması ve sorunların çözümü için sendikalar, Eğitim Bakanlığı ve öğrenci temsilcilerinin bir araya gelerek bir yol haritası belirlemesi gerektiğini kaydetti.