Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü yerine Doğrudan Ticaret ve bu bağlamda izalasyonların kaldırılması politikasına yeniden dönüş yapmaya yönelen Kıbrıs Türk tarafının yanlış yolda olduğunu belirterek, “Avrupa Konseyi Hukuk Bürosu, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün yasal olmadığına hükmetmiştir. Dolayısı ile bu tüzüğün uygulanması imkansızdır. Bu gerçeğe rağmen Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nü ve izolasyonların kaldırılması politikasını yeniden gündeme getirmek samimiyetsizlik ve toplumu aldatmaktır” dedi.

Avrupa Konseyi Hukuk Bürosu’nun yasa dışı gördüğü Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün uygulanmasının mümkün olmadığı gibi yeniden gündeme getirilmesinin de söz konusu olmadığını kaydeden İzcan, “Kıbrıs Türk toplumunun doğrudan ticaret yapmasının önündeki engeller, Güven Arttırıcı Önlemler çerçevesinde Maraş’ın iadesi ile Mağusa Limanı ve Ercan Havaalanı’nın eşzamanlı açılmasından geçmektedir” dedi.

Maraş’ın iadesi ile Mağusa Limanı ve Ercan Havalanı’nın eş zamanlı açılmasını Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Kıbrıs Rum tarafının kabul ettiğini, ancak Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının bunu reddetmeye devam ettiğini vurgulayan İzcan, “Yaşadığımız izolasyonların ve doğrudan ticaret yapmamızın önündeki engellerin en önemli nedeni Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının Maraş, Mağusa ve Ercan konusunun güven arttırıcı önlemler çerçevesinde hayata geçmesini reddetmesidir” dedi.

Meselenin özünün Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu herkesin iyice anlaması gerektiğini vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Eğer niyetiniz çözüm değilse bu tür manevralarla, doğru olmayan bilgilerle hem Kıbrıslıları hem de dünyayı kandırmaya çalışmayınız, kimsenin de kanmaya niyeti yok”dedi.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi

Basın Bürosu