Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Kıbrıs sorunuyla ilgili yayınladığı açıklamada  B.M Genel Sekreterinin Kıbrıs özel temsilcisi Espen Barth Eide’nin “Değişiklik için ayağa kalkmalısınız, oturup  başkalarının sizin için değişim yapmasını bekleyemezsiniz” şeklindeki sözlerinin her iki taraf için ibret verici olduğunu belirtti.

Kıbrıs’ın iki yanındaki en büyük sorunun bu olduğunu dile getiren BKP Merkez Yürütme Kurulu, ortak vatan mücadelesinin birlikte verilmesi durumunda başarıya ulaşılabileceğini vurguladı.

 Statükoculara karşı birlik olalım.

“Statükocular her iki tarafta da köşe başlarını tutmuş, olası bir değişimi engellemek için her türlü şovenizmi kullanarak         toplumları ayrı tutmak için canla başla çalışıyorlar”  diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Unutmayalım ki barış ve özgürlük mücadelesi birlikte verildiği zaman bunun karşısında kimse duramaz” dedi.

Tarafların birbirini suçlamaktan vaz geçerek yeni görüşme sürecine hazırlanmaya çağıran BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Birleşmiş Milletler süreçlerinin yeniden kaldığı yerden başlaması ortak hedef olmalıdır” dedi.

Barış sürecini yeniden canlandırmalıyız.

Mümkün olan en iyi çözümün Birleşik Federal Kıbrıs olduğunu vurgulayan BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Aşırı gizliliğe kaçmadan, toplumu bilgilendirerek sivil toplum ve kitleleri katarak barış sürecini yeniden canlandırmalıyız” dedi.