Sendikal Platform, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret etti. BKP Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ve bundan sonra barış yanlısı sendika ve siyasi partilerin izleyeceği mücadele şekli üzerinde görüş alış verişinde bulunuldu.

            BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının meşru olmadığını ve BKP tarafından kabul edilmeyeceğini söyledi. Seçimin, Mustafa Akıncı ve Ersin Tatar arasında olmadığını dile getiren İzzet İzcan, “Bu seçimler Mustafa Akıncı ve Tayyip Erdoğan arasında olmuştur” dedi. “Başta AKP hükümeti olmak üzere, TC Büyük Elçilik yetkilileri ve asker sivil bürokrasisinin  müdahaleleri sonucu, Kıbrıslı Türklerin iradesi çiğnenmiştir” diyen İzzet İzcan, “Çıkan sonuç yasalara uydurulsa da meşru değildir” dedi.

            Seçimlerde yaşananları uluslararası kamuoyuna taşıyacağız.

            Seçimlerde yaşananları uluslararası kamuoyuna taşıyacaklarını dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, bu gerçekler ışığında Ersin Tatar’ı, Kıbrıs Türk toplumunun demokratik iradesi ile seçilmiş bir cumhurbaşkanı olarak tanımayacaklarını vurguladı.

            Güç birliğinin ilke ve hedefleri önemli.

            Barış ve Federal çözüm yanlılarının oluşturacağı güç birliğinin ilke ve hedeflerinin önemli olduğunu belirten İzzet İzcan, bu birliğin geniş bir tabana yayılmış olması ve ayrılıkçı ilhak politikalarını kesin bir dille ret etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

            “BKP, böyle bir güç ve eylem birliğinin içinde yer alıp, yurduna olan görevini yerine getirmekten onur duyar” diyen İzzet İzcan, barış demokrasi ve özgürlük mücadelesine kararlılıkla devam edeceklerini belirtti.