Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, yaptığı yazılı açıklamayla CTP-UBP hükümetinin partizanlık yapmaya devam ettiğini, bunun en somut kanıtının Başbakan Ömer Kalyoncunun deyimiyle “Ortağımız UBP’nin talebi üzerine Kalkınma Bankası Müdürü Fatma Kiniş’i görevden aldık. Bu atama Fatma Kiniş kötü görev yaptı anlamına gelmez” açıklamasıyla bir kez daha kanıtlanmıştır dedi.

“Ülkede bu kadar sorun varken görevini başarıyla yürüten bir müdürü sırf ortağınız istedi diye görevden alıp yerine partizanca bir atama yapmak sizi de en az onun kadar suç ortağı yapar” diyen İzzet İzcan “ Böyle abes işlerle uğraşacağınıza seçim meydanlarında ve hükümet proğramında halka söz verdiklerinizi yerine getirin”dedi.

CTP-UBP  hükümetinin  kendilerinden önceki hükümetler gibi rejimin parçası olduğunu belirten İzcan “Yok aslında birbirinizden farkınız” diyerek yapılan atamayı kınadıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’ya çağrı: Atamaları imzalamayınız.

Cumhurbaşkanı Akıncı’ya da çağrıda bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “Sn Akıncı Kamu Hızmetleri Komisyonu yeniden yapılandırılmadan ve 3’lü kararname kapsamı daraltılmadan önünüze gelecek yeni görevden alma ve atamaları imzalamayınız” çağrısında bulundu.

Kurultaylar ve halka gitmekten kaçmak için kurulan bir hükümetten başka türlü davranmasını beklemezdik diyen İzzet İzcan “Halkımız ekonomik bunalım altında inim inim inlerlerken, eli kolu bağlı oturup seyredenleri halkımızın iyi tanıması gerektiğini vurguladı