Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Kıbrıs sorununda neredeyse yarım asırdır devam eden çözümsüzlüğün ve bir türlü sonuca ulaşılamayan görüşme süreçlerinin her iki toplumda da Birleşik Federal Kıbrıs’a olan inancın ve isteğin azalmasına yol açtığını vurguladı. Sonustün “ Her iki taraftaki çözüm ve barış yanlılarına düşen görevin ortak hareket ederek toplumları yeniden yakınlaştıracak, çözüm için birlikte mücadeleyi geliştirecek adımları atmaları ve toplum liderlerine sorunun çözülmesi yönünde siyasi baskı oluşturmalarıdır” dedi.

Kıbrıs Rum toplumunun Kıbrıslı Türklere nazaran sosyal ve ekonomik açıdan daha iyi durumda olmaları, Kıbrıs Rum liderliğini, çözüm yönünde daha isteksiz davranıyor görüntüsü vermelerinin sadece Kıbrıs Türk toplumuna değil, aynı zamanda her iki toplumun çözüm ve barış yanlılarının çalışmalarına da sekte vurmaktadır. Sonüstün,“ Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimliğinin erozyona uğratıldığını,  siyasal sosyal ve ekonomik nedenlerle ülkeden göç ettirildiğini, bu nedenle siyasi erk ve iradesini kullanamadığı bir ortamda Kıbrıs Rum toplumunun barış yapacağı başka bir Kıbrıs Türk toplum bulamayacaktır” dedi.

Çözümün, Kıbrıs’ın gerçek sahipleri olan  Kıbrıslılar arasında gerçekleşmesi gerektiğine işaret eden Salih Sonüstün, “ Kıbrıslıların belirleyici olmayacağı  bir çözüm, Kıbrıs sorununu yaratanların kendi çıkarları doğrultusunda yapacağı bir çözüm olacaktır” dedi.