Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, Yeni Erenköy sahilinin 30 km açıklarında batan mülteci gemisinde, daha iyi şartlarda yaşamak için çıktıkları umut  yolculuğunda 150 kişilik mülteci gurubundan 19 kişinin hayatını kaybetmesi ve 25 kişinin de kayıp olması, yeni dünya düzenine hizmet eden batılı ve emperyalist ülkelerin neden olduğu  bir insanlık ayıbı ve dram olduğunu vurguladı.

Kapitalist ekonominin ve neo- liberal politikaların, dünyada bir çok insanı açlık, yoksulluk ve savaşların gölgesinde bir yaşama mahkum ettiğini ifade eden Yiğiter, “ Enerji yollarını kontrol altında tutmak adına, ülkeleri iç savaşa, açlığa, yoksulluğa iten, umut yolculuklarında hayatlarını kaybetmelerine neden olan emperyalist ülkeler, elbette umut tacirliğine ve insan kaçakçılığına göz yumacaklardır. Yeni dünya düzeninin kar daha fazla kar hedefinden başka bir siyaseti yoktur” dedi.

“ Batının yaşanan dramlara seyirci kaldığı yetmezmiş gibi Türkiye’yi tampon bölge seçerek, mültecilere para karşılığı sözde sahip çıkmasına fırsat vermesi insan onurunu hiçe sayan kabul edilemez bir davranıştır” diyen Yiğiter, dün yaşanan faciada hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluşmasının da olayın başka bir trajik boyutu olduğunu söyledi.

Batının kendi eliyle yarattığı, yoksulluk, açlık ve savaşlara çare olmasının mümkün olmadığına vurgu yapan Yiğiter, “ Sadece daha çok kar elde etme hedefine odaklanmış yenidünya düzeni insanoğluna daha fazla yoksulluk, daha fazla açlık, daha fazla savaş ve daha fazla ölümden başka bir şey getirmemiştir. Birleşik Kıbrıs Partisi, yeni dünya düzenini reddetmeye ve onun insanlığa yaşattığı dramları kınamaya devam edecektir” dedi.