Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı açıklamada, pazar günü bir emekçinin daha iş cinayetine kurban edildiğine vurgu yaparak, “ Daha iyi bir yaşam umuduyla ülkemize gelen bir emekçi daha denetimsizlik yüzünden hayatını kaybetmiştir. Bu cinayet, Çalışma Bakanı Zeki Çeler’in görev süresi içinde gerçekleşen 8. iş cinayettir, bu bir kaza değildir” dedi.

Söz konusu inşaatla ilgili daha önce basın yoluyla güvenlik tedbirlerinin yetersiz olduğu noktasında ihbarlar yapıldığı ve pazar günü çalışma yasağı olmasına karşın özel izin verilerek çalışılmasına izin verilmesinin yaşanan faciaya ortak olmak anlamına geldiğine vurgu yapan Sonüstün, “ Emekçinin can güvenliği değil sermayenin kar hırsını gözeten zihniyet yerine, ülkeye ucuz işçi akımını önleyecek, denetimin artırıldığı, ucuz işçi değil sadece ihtiyaç duyulan alanlarda eğitimli işçi getirilmesine izin verecek, insan haklarına ve emeğe saygılı demokratik bir yapının oluşturması elzemdir” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’e çağrıda bulunan BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “ Şov değil iş yapın, iş güvenliği ile ilgili önlemlerin alınmasını sağlayın” diyerek,  “ Cenaze yerde yatarken beton mikserlerini çalıştırmaya devam eden, insan hayatına zerre saygısı olmayan, gözünü daha fazla kar hırsı bürümüş sermayenin değil, emekçinin yanında olun. İnsan hayatını koruyacak tedbirler alın” dedi.