Birleşik Kıbrıs Partisi, suyun özelleştirilmesine karşı ortak mücadele programını görüşmek amacı ile bugün saat 10:00’da Yeni Kıbrıs Partisi’ni ziyaret etti.

BKP ve YKP, suyun özelleştirilmesine karşı ortak mücadele ve önümüzdeki süreçte diğer alanlarda güçbirliğinin geliştirilmesi için çalışma kararı aldı. Bu çerçevede her iki parti heyetleri 26 Şubat Cuma saat 10:00’da BKP Genel Merkezi’nde yeniden görüşme gerçekleştirecek.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan görüşme öncesi yaptığı konuşmada, YKP ile suyun özelleştirilmesine karşı ortak mücadeleyi ve birlikte ne yapılabileceğini görüşmek istediklerini belirterek, su ile ilgili hükümetler arası taslak anlaşmanın kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Hükümetler arası tasalak anlaşma ile içme suyundan, yağmur suyuna, tüm su kaynaklarından, su kuyularına kadar, tüm su altyapısının özel bir şirkete peşkeş çekileceğini ve suyun kâr elde etmek amacı ile ticarileştirileceğini kaydeden İzcan, buna geçit vermeyeceklerini, halkın su hakkını peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.

YKP Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı ise yaptığı konuşmada, YKP’nin suyun özelleştirilmesine karşı olduğunu belirterek, Su Platformu içerisinde ortak bir hareket geliştirdiklerini, bunun yanında iki parti olarak birlikte neler yapabileceklerini planlayacaklarını kaydetti.

Toplumun aydınlatılması ve bilgilendirilmesinin önemine dikkat çeken Murat Kanatlı, suyun özelleştirilmesinin engellenmesi ve toplumun su hakkının korunması için ortak mücadeleye hazır olduklarını ve bunu kararlı bir şekilde yürüteceklerini vurguladı.