BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ve BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan “Sol’un 2. Akdeniz Konferansı” için gittikleri İstanbul’da Özgürlük ve Dayanışma Partisi Eş Başkanları Alper Taş ve Bilge Seçkin Çetinkaya ile görüşme gerçekleştirerek, Gezi Mücadelesi sürecinde polis kurşunu ile katledilen Berkin Elvan’ın ailesini ziyaret etti.

ÖDP Eş Genel Başkanları ile çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten İzzet İzcan, BKP-ÖDP ilişkilerinin geliştirilmesi, Kıbrıs sorunu, Ortadoğu ve Türkiye’de yaşanan siyasi gelişmelerin değerlendirildiğini kaydetti.

Önümüzdeki süreçte Türkiye solu ve ilerici güçleri ile ilişkilerini daha da geliştirip, mücadeleyi ortaklaştıracaklarını kaydeden İzcan, “Türkiye’de yürütülmekte olan demokrasi ve sosyal adalet kavgası, Kıbrıs’ı ve Kıbrıslıları doğrudan ilgilendirmekte ve etkilemektedir. Kıbrıs’ta çözüm Türkiye’nin demokratikleşmesinden geçmektedir” dedi.

ÖDP’nin Türkiye’de önde gelen ilerici güçlerden biri olduğuna dikkat çeken İzcan, BKP ve ÖDP’nin hedeflerinin ortak olduğunu kaydetti.

Taksim Gezi Parkı Mücadelesi sürecinde polis kurşunu ile katledilen ve Türkiye gibi Kıbrıs’ı da acıya boğan Berkin Elvan’ın asilesini de ziyaret ederek acılarını paylaştıklarını vugulayan İzzet İzcan, “Berkin Elvan umudun çocuğudur. Anısı, Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da umutları büyütmektedir” dedi.