Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu, 24 Nisan 2004 yılında gerçekleşen Annan Referandumunun 20. yılı nedeniyle yayınladığı açıklamada, geçen 20 yılın Kıbrıslıların yaşamından bir kayıp olduğunu vurguladı.
Barışa ulaşmak için ciddi bir fırsatın yitirildiğini dile getiren BKP Merkez Yürütme Kurulu, 2017 yılında Crans Montana ve Berlin zirvesinde de benzer hataların tekrarlandığını belirtti.
Birleşik federal bir Kıbrıs istiyoruz.
Gelinen aşamada BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde, tek vatandaşlığı, tek uluslar arası kimliği olacak federal birleşik Kıbrıs’ın mümkün olan yegane çözüm olduğunu belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, Ankara’daki AKP iktidarı ve onun buradaki temsilcilerinin savunduğu iki devletli çözüm politikasının, Kıbrıs’ın taksimine yol açacağından, gerçekleşmesinin mümkün olmadığını vurguladı.
“ Yurdumuzun, yabancı asker ve üslerden arındırılacağı, silahsız ve askersiz bir yurt olmasını talep ediyoruz “ diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, Kıbrıs’ın sadece kendi halkına barış ve huzur getirmesine değil, bölge ülkeleri ve dünya barışına hizmet etmesi gerektiğini vurguladı.
Görüşme sürecini başlatın.
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, BM kararları çerçevesinde görüşme sürecini başlatma çağrısında bulunan BKP Merkez Yürütme Kurulu, süreci berhava edecek davranışlar içine girecek tarafların, dünya kamuoyunu deklere edilerek cezalandırılması çağrısında bulundu