BKP Merkez Yürütme Kurulu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Cenevre zirvesi sonucunda, tarafların resmi müzakerelere başlaması yönünde yeterli zemin bulamadıklarını açıklamasını esefle karşıladıklarını açıkladı.
“Türkiye’deki AKP hükümeti tarafından hazırlanan 6 maddelik öneri paketinin ilk maddesi süreci havaya uçurmuştur” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Müzakerelerin başlaması için Güvenlik konseyinden, KKTC’nin egemen bir devlet olarak tanınmasını talep etmek, süreci dinamitlemektir” dedi.
Ersin Tatar Ankara’nın papağanıdır.
Sunulan 6 maddelik önerilerin ne Mecliste, ne de Kıbrıs Türk siyasetinde tartışılmadığını, Cenevre’ye taşınan muhalefetin süs bitkisi haline getirildiğini dile getiren BKP Merkez Yürütme Kurulu, Ersin Tatar’ın tam da söylenildiği gibi Ankara’nın papağanı olduğunu vurguladı.
“Yaşananlar ilhak siyasetinin devamıdır” denilen BKP Merkez Yürütme Kurulu açıklamasında, “Görüşlerimizi kayıt altına aldırdık” gibi saçma sapan açıklamalarla Kıbrıs Türk toplumunun kandırılmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.
“Kıbrıs Türk toplumunun iradesini yok sayan, Güvenlik Konseyinden kararlarını değiştirmesini talep eden ve federal çözümü görüşmeyi ret eden bu zihniyet, barışa değil savaşa hizmet eder” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, tüm federalistleri bir araya gelip, ayrılıkçı rejimi ret etmeye ve Birleşik Federal Kıbrıs için kararlılıkla mücadele etmeye çağırdı.