Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu’ndan oluşan bir heyet 27 Mart Dünya Tiyatrolor Günü çerçevesinde, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nı ziyaret ederek, sorunları dinledi ve bilgi alışverişinde bulundu.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları sanatçısı Ertaç Hazer, görüşme öncesi yaptığı konuşmada, 1999 yılından bu yana Devlet Tiyatroları’nın yaşadığı en büyük sıkıntının bir salona sahip olamamak ve kadro sorunu olduğunun altını çizerek, “Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları olarak yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen insanımıza ulaşmaya,  insanımızı tiyatro ile buluşturmaya devam ediyoruz. İçinde bulunduğumuz zor koşullara rağmen bunu yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Siyasilerin sorunlarımızla ilgilenmesi alışık olduğumuz bir durum değildir. Bu nedenle ziyaretinizden dolayı BKP’ye çok teşekkür ederiz” dedi.

 

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter ise yaptığı konuşmada, çağdaş bir toplumun göstergesinin  sanata ve sanatçıya verilen önemle ortaya çıktığının altını çizerek, sanatçıların toplumların çağdaş, aydınlık, barışçıl yüzü olduğunu vurguladı.

 

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu Sanatçılarının içinde bulundukları sıkıntıları üzüntü ile dinlediklerini belirten Yiğiter, “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü dolayısı ile yaptığımız ziyarette sanatçılarımızın yaşadığı sorunlar ve zorlukları birebir paylaştık. Bu sıkıntılar, yönetenlerin sanata ve sanatçıya hak ettiği değeri ve önemi vermediğinin en acı örneğidir” dedi.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin, tiyatro, sanat ve sanatçıya yapılan yatırımı çağdaş bir geleceğe yapılan en önemli yatırım olarak gördüğünü, sanat ve sanatçıya gereken önemin verilmesini ve sanata sınırsız özgürlük tanınmasını hedeflediğini vurgulayan Yiğiter, “Tüm emekçi çalışan ve oyuncularımızın 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutlar, BKP’nin sanat ve sanatçının yanında olmaya devam edeceğini vurgularız” dedi.