Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi, Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün artan şiddet, taciz ve tecavüz olaylarının toplumda büyük kaygı ve endişeye yol açtığını belirtti..

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter,“ Basında iki siyahi kadın öğrencinin polis tarafından şiddete uğradığı haberlerinin yer alması, toplumda büyük infiale neden olmuştur. Toplumun can ve mal güvenliğini sağlamakla yükümlü polis teşkilatının, şiddetle anılması dahi toplumun güvenlik duygusunu zedeler” diyerek, Bu noktada “ Polis Genel Müdürlüğünün konu ile ilgili net bir açıklama yapması şarttır” dedi.

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, toplumda kaygı ve endişeye yol açan şiddet olaylarının her geçen gün daha da artmasının, toplumun içinde bulunduğu travmanın en açık göstergesi olduğunu belirterek, “ Kıbrıs’ın kuzeyinde çeteleşme, uyuşturucu kullanımında artış, hırsızlık, gasp ve şiddet olaylarının artması, toplumun içinde bulunduğu travmanın göstergesidir. İnsanımıza dayatılanlar karşısında, olanı biteni acizlik içerisinde seyretmekle yetinen tüm makamlar bundan  sorumludur” dedi.

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Yiğiter, Yıllardır süre gelen bir sorun olan ülkeye giriş çıkışların bir an evvel düzenlenmesi, nüfus politikasının ciddi anlamda gözden geçirilmesi ve Kıbrıs’ın kuzeyinin sorma gir hanı olmaktan kurtulması için gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması talebinde bulundu.

Yiğiter, UBP- HP hükümetinin kendinden öncekiler gibi ülkenin temel sorunlarını çözecek icraatlar yapmak yerine, içi boş söylemlerle toplumu oyaladığını vurguladı.