BKP Genel Başkanı İzzet İzcan başkanlığında, Dışilişkiler Sekreteri Salih Rüştü Sonüstün ve Güzelyurt İlçe Örgütü Yönetim Kurulu Üyesi Abdulhakim Kızartıcı’dan oluşan BKP heyeti, 24 Ocak Pazar günü Ankara’da gerçekleşen HDP 2. Olağan Kongresi’ne katıldı ve kongrenin ardından, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki, Batman Milletvekili Saadet Becerikli, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ve Dışilişkiler Komisyonu Üyesi Evren Çevik’den oluşan HDP heyeti ile resmi görüşme gerçekleştirdi.

BKP ve HDP birlikte çalışma kararı aldı.

Ankara Litai Hotel’de gerçekleşen görüşmede, Kıbrıs sorunu, Kürt sorunu, bölgede yaşanan son siyasi gelişmeler ve iki partinin ilişkilerinin geliştirilmesi konuları değerlendirildi. BKP ve HDP, görüşme çerçevesinde Kıbrıs sorunu ve Kürt sorununa çözüm bulunması, Kıbrıs, Türkiye ve Ortadoğu’da demokrasi ve barışın sağlanması için birlikte çalışma ve partiler arası ilişkilerin geliştirilmesi kararı aldı.

BKP heyeti, HDP ile gerçekleştirilen görüşmenin ardından, çeşitli ülkelerden kongreye katılan siyasi partiler onuruna saat 18:00’de Latia Hotel’de düzenlenen akşam yemeğine de katıldı. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, yemekte Kıbrıs sorunu, Türkiye ve bölgede yaşanan gelişmeler ile ilgili konuşma yaptı.

Türkiye’nin içinde bulunduğu kritik aşamada gerçekleşen HDP 2. Olağan Kongresi’ni en içten devrimci duygularıyla selamladıklarını ve HDP’ye başarı dilediklerini belirten İzcan, Türkiye’de yaşanan iç savaş ve çatışmaları yakından takip ettiklerini, çatışmaların biran önce sonlandırılmasını ve müzakere sürecinin yeniden başlatılarak Kürt sorununun barışçıl yöntemler ile çözülmesini istediklerini vurguladı.

Halklar ve ilerici güçlerin yanındayız.

“Tarih’de kendi halkını silah zoru ile hiçbir diktatör yenememiştir. Türkiye’de de yenemeyecektir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP’nin, barış, demokrasi ve insan hakları talep eden Türkiye halklarının ve bu uğurda mücadele veren ilerici güçlerin yanında olduğunun altını çizdi.

Türkiye halkları ve Kıbrıs halkının çıkarları ve geleceğinin ortak olduğunu, Türkiye’nin ve Türkiye halklarının demokratikleşmesi ve özgürleşmesinin, Kıbrıs’ın da demokratikleşmesi ve özgürleşmesi demek olduğunu kaydeden İzcan, halkların ortak düşmanının emperyalizm ve milliyetçilik olduğunu söyledi.

Tüm halklar kardeşce birarada yaşamalıdır.

“BKP, Türkiye’nin bütünlüğü içerisinde, tüm kimliklerin eşit, özgür, temel insan haklarına sahip bir şekilde, kardeşçe ve barış içerisinde yaşamalarını desteklemektedir” diyen İzcan, ilerici güçlerin ve halkların en geniş güçbirliği ve ortak mücadeleyi yükselterek, savaşlara, diktatörlere ve emperyalizme karşı birleşmesi gerektiğini, bu çerçevede başta HDP olmak üzere tüm ilerici güçler ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.