BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, 26-27 Kasım tarihinde gerçekleşen ve organizasyonunu Avrupa Sol Partisi himayelerinde gerçekleşen 5. Avrupa Formu, Brüksel’deki toplantıya BKP adına katıldı.
Başta Avrupa’nın geleceği, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunların ele alındığı, kadın hakları ve gençliğin geldiği son durum, İşçi Sendikaları başta olmak üzere son gelişmelerin ele alındığı, pandeminin ve göçmenlerin sorunlarının tartışıldığı ilk günkü birleşimde işçi hakları, göçmenler, sendikaların geldiği son durum ve aşı konuları ele alındı.
Birleşimin ikinci gününde Salih Sonüstün, başta Kıbrıs konusu ve özellikle Kıbrıs’ın kuzeyi ile ilgili politik, sosyal ve ekonomik sorunları içeren bir sunum yaptı.
Bugüne kadar Ankara’nın demografik yapıyı değiştirerek, Kıbrıslı Türklerin siyasal hak ve özgürlüklerine yaptığı müdahaleler ile, başta eğitim, sağlık, adalet ve ekonomik sistemindeki erozyonu gündeme taşıdı. Kıbrıs konusunda her iki tarafın liderliğinin ayak sürümesi, özellikle atanmış lider Tatar’ın toplum yararına olan barış ve Birleşik Federal Kıbrıs için BM Güvenlik Konseyinin çizdiği yol haritasından sapması sonucu toplumlararası görüşmelerin kesintiye uğraması sunumun ana temasını teşkil etti.
Salih Sonüstün yaptığı ikili temaslarla, başta İngiltere İşçi partisi eski başkanı Sn. Jeremy Corbyn ve Avrupa’nın Sol Parti temsilcileri ile Kıbrıs konusu ve bölgemizdeki gelişmeler konusunda görüş alış verişinde bulundu