Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonustün yaptığı yazılı açıklamada ülkemizdeki en büyük ihtiyacın demokrasi güçlerinin emek, barış ve özgürlük mücadelesinde en geniş iş ve güç birliği olduğunu vurguladı. BKP  ve TKP Yeni Güçler heyetinin Yeni Kıbrıs Partisi’ni bu çerçevede ziyaret ettiklerini ve  Kıbrıs Türk Toplumunun sürüklendiği yok oluşa karşı, güçlü bir alternatif ile siyasal mücadelenin kaçınılmaz olduğu tesbitiyle,  Kıbrıslı Türklerin var oluşu, Kıbrıslıların birleşmesi, adanın tamamen silahsızlandırılması ve Birleşik Federal Kıbrıs’ın sağlanmasını hedefleyen bir siyasal ittifak kurulması önerilmiştir. Bu mücadele sürecinde önümüze çıkacak seçim süreçlerinde de bir şemsiye altında ortak bir listede seçime katılınarak  Kıbrıslı Türklerin iktidar  mücadelesi  teklif edilmiştir.  Yeni Kıbrıs Partisi Parti Meclisinin ret ettiği güç birliği ve iktidar mücadelesidir.
Ülkemizin içinden geçtiği bu kritik süreçte YKP’nin aldığı kararı üzüntü ve saygıyla karşılıyoruz. Öyle  görülüyor ki YKP seçimler konusunda nasıl davranacağına henüz karar  verememiştir.
Birleşik Kıbrıs Partisi, YKP’nin kendisine sunulan iş, güç ve eylem birlikteliği önerisini  seçim ittifakı olarak yorumlaması yanlışı içerisine düşmesini üzüntü ile karşılar,  önerdiğimiz güç birliği önerimize karşı, yeni bir önerisiyle ziyaret talebini yadırgar, çalışmalarında başarılar dileriz.