Birleşik Kıbrıs Partisi, çözüm yanlısı sol siyasi  partilere yönelik başlattığı ziyaretler kapsamında Yeni Kıbrıs Partisi’ni ziyaret etti. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan başkanlığında, Genel Sekreter Salih Sonüstün ve MYK üyelerinden oluşan BKP heyeti, YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı başkanlığındaki YKP heyeti ile iki saati aşkın görüştü. Görüşmede Kıbrıs sorunu, Guterres belgesi çerçevesinde yaşanan gelişmeler ve Akdeniz’deki doğal gaz konuları üzerinde duruldu.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, basına yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın iki yanındaki ulusalcı ve şoven çevreler ile AKP hükümetinin bilinçli bir şekilde, gevşek federasyon, iki devletli çözüm gibi ayrılıkçı önerileri  tartıştırdıklarını  belirterek, yapılmak istenenin toplumları taksimci çözümlere hazırlamak olduğunu vurguladı.
“Gelinen bu kritik aşamada, görüşmelerin Guterres belgesi çerçevesinde, birleşik federal Kıbrıs’ı oluşturma hedefiyle başlaması tek çıkar yoldur” diyen İzzet İzcan, bu çerçevede diğer sol partilere de ziyaretler düzenleyerek ortak bir duruş sergilenmesini hedeflediklerini belirtti.

Kıbrıs sorununa bağlı petrol ve doğal gaz gibi sorunların, Kıbrıs sorununun erken bir zamanda çözümüyle aşılabileceğini dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bunun dışında arayışlara girişmek macera aramaktan öteye gitmez” dedi.

Ziyarette konuşan YKP Genel sekreteri Murat Kanatlı, BKP’ye ziyaretlerinden dolayı teşekkür edip, hoş geldiniz dedikten sonra, Kıbrıs sorunundaki gelişmelerden BKP gibi endişeli olduklarını, tarafların suçlama oyununu sürdürmesinden rahatsız olduklarını, bu tip davranışlarla sürecin kalıcı bir bölünmeye doğru seyir halinde olduğuna inandıklarını ve erken bir çözüm için ortak harekete her zaman destek olmaya hazır olduklarını belirtti. Kanatlı,  bundan sonra görüşme süreci olacaksa Guterres çerçevesinde olacağı, diğer yapılan tartışmaların gündemi saptırma olduğunu söyledi. Kanatlı, şu aşamada ilk yapılması gerekenin Genel Sekreterin verdiği ev ödevinin tamamlanması, yani garanti sistemin olmayacağı yeni güvenlik sisteminin nasıl olması gerektiği ile ilgili önerilerin hazırlanması olduğunun altını çizdi, bunun için ortak bir mücadelenin yükseltilmesine dikkat çekti. Kanatlı, görüşme sürecinin amacına ulaşması için gerginliklerden uzak durulması gerektiğini de söyledi ve doğal gazla ilgili itilaf olmasının doğal olduğunu, çözüm adresinin Lahey olduğunu, denizlerde savaş gemisi dolaştırmak olmadığına vurgu yaptı. Kanatlı, yalnızca Türkçe veya Rumca konuşan değil, tüm Kıbrıslıların dahil olacağı ortak bir hareket ile federasyon talebinin mücadele zemininin yükseltilmesi için YKP’nin hazır olduğunu bir kez daha vurgulayarak sözlerini tamamladı.