Konu ile ilgili bir açıklama yapan BKP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Dr Ahmet İşbeceren, Ülkede yaşananın tam bir kaos olduğunu, sorunun esas kaynağının planlı bir tarım ve hayvancılık politikasının olmaması olduğunu vurguladı.

Tarım ve hayvancılığın birbirinden ayrılamaz olduğunu ve birlikte planlanması gereği üzerinde duran Ahmet İşbeceren “Bugün ihtiyaç fazlası süt bulunduğundan devlet ve özel sektör kedi fare ile oynar gibi üreticiyle oynadığını, girdilere astronomik zam yaparken süt fiyatlarını düşürmekte, insanları hayvanlarını besleyemez duruma getirmektedir” dedi. Sadece üretimi değil tüketimi de planlamak gerektiğini vurgulayan Dr Ahmet İşbeceren “Şu anda marketlerin raflarını dolduran süt ürünlerinin önemli bir kısmının ithal ürün olması, yerli üretimin piyasada tüketilmesini engellemektedir” diyen Ahmet İşbeceren, “Ülkenin kötü yönetilmesinin sorumluluğunun üretmekten başka hiçbir suçu olmayan üreticiye yüklenmesi kabul edilemez” dedi.

“Yerli üretim teşvik edilirken ithalatta bir sınırlama şarttır” diyen İşbeceren, gelişmiş devletlerde uygulanan tarım politikalarının örnek alınmasının gerekli olduğunu vurguladı. “Birleşik Kıbrıs Partisi, üreticilerin haklı taleplerinin dikkate alınmasının kaçınılmaz olduğuna inanmaktadır” diyen İşbeceren, “Su, mazot, arpa fiyatları artarken üreticinin bir avuç tüccarın eline mahkum edilmesi bu sektörün sonunu getirmiştir” dedi.