BKP Genel Başkanı İzcan “Ortadoğu’da yaşanan ateş çemberinin içinde yer alan Türkiye halkları, AKP iktidarının yanlış siyasal strateji ve taktikleri sayesinde savaşın içerisine çekilmiş ve bunun neticesinde korkunç boyutta can kayıbı ve acılar yaşanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları büyük acılar çekmekte, Türkiye ekonomisi ise büyük kayıplar yaşamaktadır. Bu kirli savaşın emperyalist dış güçlerden başka kimseye faydası yoktur ve biran önce durdurulmalıdır” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi olarak yaşananlardan büyük üzüntü duymaktayız diyen İzzet İzcan, Türkiyedeki yönetim ve iktidar mücadelesi demokratik yollardan verilmeli, silah ve şiddet yoluyla iktidarlarını sürdürmeye çalışanların başarılı olmasının mümkün olmadığını vurguladı.

BKP’nin her ne sebepten olursa olsun insanların öldürülmesini kabul etmediğini, bunun çare olamayacağını dile getiren İzzet İzcan, tarafları biran evvel masaya oturmaya, silahları susturacak ateşkes koşullarını yaratarak barış ve kardeşliğin önünü açarak uzlaşmaya varmaya çağırdı.