Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisi için yeni Navtex ilan etmesi ve bunun karşılığında Kıbrıs Rum tarafının ayni alan için yeni bir Navtex yayınlaması, işlerin giderek içinden çıkılmaz bir hal almakta olduğunu  vurguladı. İzzet İzcan, Ankara’daki AKP iktidarını bölgede gerilimi artıracak davranışlardan uzak durmaya çağırdı.

İzcan: Yaşanan sorunlar karşılıklı diyalog ve görüşmeler yolu ile çözülmelidir.

“Doğu Akdeniz’deki sorunlar uluslararası hukuka uygun, karşılıklı diyalog ve görüşmeler yolu ile çözülmelidir” diyen  BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yaşanan gelişmeler yurdumuz Kıbrıs’ı içine çekerek yeni felaketlere neden olabilir” dedi.

Türkiye’yi yönetmekte güçlük çeken, ekonomik krize çare üretemeyen AKP hükümeti ve onun Kuzey Kıbrıs’ta sözcülüğünü üstlenen milliyetçi kesimler, gerginlik siyaseti üreterek, kaybettikleri halk desteğini artırmaya çalışıyorlar, bununsa mümkün olmadığını dile getiren İzzet İzcan, “Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halktan hak ettikleri dersi alacaklardır” dedi.

İzcan: Görüşme süreci bir an önce başlamalıdır. Tek çıkar yol diyalog.

Barış, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin tek çıkar yol olduğunu savunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Görüşme sürecinin bir an önce başlaması ve var olan sorunları diyalog yolu ile çözülmesi, Kıbrıs Türk toplumunun çıkarınadır” dedi.