Yoğun katılım ve coşku ile gerçekleşen geceye, Kıbrıs’ın güneyinde AKEL, EDON ve POGO yetkilileri, kuzeyinden ise KTÖS, KTOEÖS, DAÜ-SEN, KTAMS, DEV-İŞ, GÜÇ-SEN, ÇAĞ-SEN ve Esnaf ve Zanaatkarlar Odası yetkilileri katıldı. Sol Anahtarı Müzik Grubu ve Sanatçı Arda Gündüz’de şarkıları ile geceye katkı koydular.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan gecede yaptığı konuşmada, geceye katılanlara teşekkür ederek “bu gece bizi bir araya getiren neden ortaktır, o da yurdumuza, insanımıza duyduğumuz sevgidir. Bu sevginin gereği olarak, rejime ve statükoya karşı birleşik federal Kıbrıs mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Anglo-Amerikan emperyalizminin Kıbrıs’ta yarattığı bölünmüşlüğün ve statükonun devam etmesininin kabul edilemez olduğunu, BKP’nin görevinin bölünmüşlüğe ve statükoya son vererek Kıbrıs’ı yeniden birleştirmek olduğuna dikkat çeken İzcan, faşist katiller tarafından katledilen Fazıl Önder, Derviş Ali Kavazoğlu, Ayhan Hikmet, Muzaffer Gürkan ve daha nicelerinin, Özker Özgür’ün fedakarca sürdürdükleri mücadelenin devamcısı olduklarını ve barış mücadelesinin mutlaka kazanacağını kaydetti.

Tüm ilerici ve yurtsever güçler ile ortak bir çatı ve program altında buluşmak ve istediklerini ve bu yönde çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden İzcan, “Biz, particilik yapmıyoruz, biz benim partim demiyoruz. Biz, bizim vatanımız, bizim insanlarımız, emekçiler, ezilenler, alın terleri ile yaşamaya çalışanlar, işçi sınıfı diyoruz” dedi. Kıbrıs Türk toplumunun değişim süreci yaşadığına dikkat çeken İzcan, mecliste temsil edilen dört statükocu partinin düzenlediği Anayasa referandumunu halkın %63’nün reddettiğini, yerel yönetim seçimlerinde değişim iradesini ortaya koyduğunu ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde statükocuları sandığa gömdüğünü vurguladı.

Halkın değişim iradesini iyi okumak gerektiğini ve bu değişim iradesinin parlamentoyada yansıması için güçbirliği içerisinde çalışmak gerektiğini söyleyen İzcan, BKP’nin çalışmalarına kararlı bir şekilde devam edeceğini ve halkın değişim iradesini parlament ve hayatın her alanına taşıyacaklarını söyledi.

AKEL Basın Sözcüsü ve Milletvekili Yorgos Lukaidis’de gecede yaptığı konuşmada, BKP’nin dayanışma gecesinde bulunmaktan büyük bir onur ve şeref duydukları ve davet için teşekkür ettiklerini belirterek,  “AKEL’in sevgi dolu mesajlarını sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi. “Bizim burada olmamız AKEL ve BKP’nin ne kadar güçlü bir ilişki içerisinde olduğunun göstergesidir” diyen Lukaidis, birleşik federal Kıbrıs’ı yaratmak için kararlı bir şekilde çalıştıklarını vurguladı.

Sn Mustafa Akıncı’nın seçilmesinin ardından doğan çözüm fırsatını ileriye taşımak için AKEL olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Lukaidis, çözüm ve barış zamanının artık geldiğini vurguladı.