Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci tur sonuçlarını değerlendirdi.

BKP’nin de desteklediği Bağımsız Aday Mustafa Akıncı’nın ikinci tura kalmasından dolayı büyük bir sevinç içerisinde olduklarını kaydeden İzcan, “Kıbrıs Türk siyasi hayatında bir dönem kapanmak üzere. 26 Nisan’da Sn Akıncı ile yeni bir döneme gireceğiz” dedi.

Kıbrıs Türk toplumunun değişim, yenilik ve çözüm iradesini korkmadan ortaya koyduğunu, toplumun artık baskı ve tehdit ile yönetilemeyeceğini vurgulayan İzcan, “Kıbrıslı Türkler yaşamları ve gelecekleri hakkında kendileri karar vermek istemektedirler. Demokrasi, adalet, insanca yaşam ve çözüm istemektedirler” dedi.

Eroğlu, UBP ve DP-UG bitmiş ve tükenmiştir

            Bağımsız Aday Derviş Eroğlu’nun ve onu destekleyen UBP ve DP-UG’nin bitmiş ve tükenmiş bir siyasi anlayışı temsil ettiklerini ve Kıbrıs Türk toplumunun önünde daha fazla engel olamayacaklarını vurgulayan İzzet İzcan, Kıbrıs’ın kuzeyindeki statükonun yıkılmakta olduğunu belirtti.

Eroğlu, UBP ve DP-UG’nin siyasi rant ve çıkar için Kıbrıslı Türk toplumunu yıllardır baskı ve tehdit altında sömürdüklerine dikkat çeken İzcan, “Kıbrıslı Türk toplumu 26 Nisan’da Eroğlu, UBP ve DP-UG’yi sandıklara gömecektir” dedi.

            Kurtulmak Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz

            En başta CTP-BG seçmeni olmak üzere, değişim ve çözüm isteyen tüm kesimleri Bağımsız Aday Mustafa Akıncı etrafında kenetlenmeye ve 26 Nisan’da başarıyı hep birlikte paylaşmaya çağıran İzcan, “Statükoyu ortadan kaldırmak ve Kıbrıslı Türk toplumunun önünü açmak için en geniş birlikteliğin sağlanması ve ortak mücadele şarttır” dedi.

Esas olanın Kıbrıslı Türk toplumunun aydınlık geleceği ve toplumsal çıkar olduğunu kaydeden İzcan, “Kurtulmak Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” dedi.