Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Mont Pelerin’de sağlanan ilerlemenin devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, Kıbrıs’ta yaşayan halkın ikinci zirveden de iyi haberler beklediğini belirtti.

“Barıştan yana olan tüm Kıbrıslıların, çözüm istencini göstermesinin vakti gelmiştir.” diyen İzcan, bu çerçevede “Çözüm ve Barış Platformu’nun düzenlediği eylemlerin, yığınsal bir iradeyi ortaya koyması, her iki lideri de cesaretlendirecektir” dedi. İkinci Mont Pelerin zirvesi öncesi tarafların herhangi bir ön şartı ortaya koyması sonuç almayı zorlaştıracaktır diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Garantiler konusu garantörlerin de hazır bulunacağı çok taraflı konferansta ele alınmalı ve askersiz, silahsız bir Kıbrıs’ı hedeflemelidir” dedi.

Çözüme bu kadar yaklaşmışken, önşartlar yaratıp süreci tehlikeye atmamak gerek.
“Kıbrıs’ın barış adası olması, sadece Kıbrıs’a huzur getirmeyecek, ateş içinde yanan bölge ülkelerine de güzel bir örnek teşkil edecektir” diyen İzcan, “Çözüme bu kadar yaklaşmışken, sudan gerekçelerle ön şartlar yaratıp bunca çabayı tehlikeye atmamak gerek” dedi.

Sokağa çıkma vakti gelmiştir.

           BKP, sokağa çıkma vaktinin geldiğine ve Kıbrıs halkının birlik içinde, barış ve kardeşlik için ortak iradesini ortaya koyma zamanının şimdi olduğuna inanmaktadır diyen İzzet İzcan, halkımızı düzenlenecek barış etkinliklerinde aktif görev almaya çağırdı.