Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi Başkanı Andreas Kettis, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret ederek, AP Kıbrıs Ofisi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Kıbrıs sorunu ile müzakere süreci hakkında parti yetkilileri ile görüş alışverişinde bulundu.

Görüşme öncesi basına yapılan açıklamada, Avrupa Parlamentosu’nun çalışmaları hakkında bilgi vermek ve tüm Kıbrılıları aydınlatmanın esas görevleri olduğunun altını çizen AP Kıbrıs Ofisi Başkanı Andreas Kettis, AP Kıbrıs Ofisi’nin çözüm ve toplumların bilgilendirilmesi için yoğun bir şekilde çalıştığına dikkat çekti.

BKP’nin Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki duruşundan ve çabalarından büyük bir memnuniyet duyduklarının altını çizen Kettis, görüşmeden dolayı teşekkür etti.

Liderler çözüm sürecine zarar verecek davranışlardan uzak durmalıdır.

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu’nun, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinde ve müzakerelerde önemli bir rolü olduğunu belirterek, AP Kıbrıs Ofisi Başkanı Andreas Kettis’in ziyaretinden büyük bir memnuniyet duyduklarını, BKP olarak müzakere sürecinde ilerlemeler sağlanması ve erken çözüme ulaşılması için kararlı bir çekilde çalıştıklarının altını çizdi.

Kıbrıs sorununun kolay bir sorun olmadığını, zaman zaman müzakerelerde tıkanıklıkların yaşanmasının doğal olduğunu, önemli olanın zoruluklar ve tıkanıklıklar karşısında siyasi kararlılık ve yaratıcılık ortaya koyarak bunları aşmak olduğunu kaydeden İzcan, “Her iki lider çözüm sürecine zarar verecek ve çözüm karşıtlarına kara propaganda yapmaları için fırsat sunacak davranışlardan ve açıklamalardan uzak durmalıdırlar” dedi.
            Liderler karşılıklı diyalog ve anlayış içinde hareket etmelidir.

Liderlerin karşılıklı açıklamalar yaparak, basın üzerinden birbirlerini cevaplama yarışı içerisine girmelerinin yanlış olduğunu, bugüne kadar olduğu gibi karşılıklı diyalog ve anlayış içerisinde hareket etmeleri gerektiğini kaydeden İzcan, “Geçmişte yaşanan ve büyük zaman kaybına neden olan karşılıklı suçlama oyununa girme hatasına yeniden düşülmemelidir” dedi.
            Çözümsüz geçen her gün kayıptır.

Çözümsüz geçen her günün, kaybedilen bir gün olduğunu, Kıbrıslıların erken çözüm ve barış istediğini, her iki lidere düşen görevin çözümü sağlamak olduğunu kaydeden İzcan, BKP’nin liderlere yardımcı olmaya ve sürecin ilerlemesi için katkı yapmaya devam edeceğini vurguladı.