Seçime Katılalım ve Avrupa Vatandaşı Olduğumuzu Beyan Edelim
Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili adayı Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek seçim çalışmaları kapsamında bugün BKP’yi ziyaret ederek yetkililerle görüştü. Adaylık süreci ve Avrupa Parlamentosu milletvekilliği seçimleri hakkında bilgi veren Kızılyürek, bu adaylığın öneminin AP’ye girmekten ziyade Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların birlikte mücadele zemini yaratması olduğunu ifade etti. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan da görüşmede yaptığı konuşmada Kızılyürek’e başarılar dileyerek, kesinlikle taraf olduklarını, kampanya sürecine aktif olarak katılacaklarını belirtti.

 

KIZILYÜREK: Mahkum değiliz, AB kurumlarına talip olmalıyız.

         AP milletvekili adayı Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek yaptığı konuşmada 26 Mayıs’ta gerçekleşecek AP seçimleri öncesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. BKP’nin Kıbrıs’ta çözüme olan inancını bildiği için bu ziyareti çok önemsediğini kaydeden Kızılyürek, ortak mücadele alanı yaratması bakımından AKEL’in bir Kıbrıslı Türkü aday göstererek sunduğu imkanın önemine değindi. Kızılyürek, “bu adaylığın asıl amacı AP’ye başarı ile girmekten öte, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin barış yolunda geleceği birlikte kurmasının temelini atmaktır” dedi. Her ne kadar izole bir hayata mahkum edilseler de Kıbrıslı Türklerin Avrupa vatandaşı olduğuna dikkat çeken Kızılyürek, bunu dünya kamuoyuna gösterme zamanının geldiğini söyledi. Bu nedenle bu seçime mutlaka katılmak gerektiğini kaydeden Kızılyürek, “biz hareketsizliğe mahkum değiliz. AB kurumlarında sesimizi duyurmalıyız. Bu Federal Kıbrıs’ın inşası yolunda iki toplumun birlikte mücadele etmesine de yardımcı olacaktır” dedi.

           İZCAN: AP’de temsiliyeti başarmalıyız.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan da yaptığı konuşmada barış ve demokrasi mücadelesinde ortaya çıkan her durumu değerlendirip federalistlerin aynı çatı altında toplanıp mücadele etmesinin önemine değindi. “AP seçimleri bize böyle bir fırsat tanımıştır. Kıbrıslıların görevi Mayıs’taki bu seçimlere birlikte hazırlanmak ve sürece omuz vermektir” diyen İzcan, iki toplumda da federal çözüm karşıtları bulunduğunu ancak geri kalanların birlikte mücadele edip AP’de temsiliyeti başarması gerektiğini savundu. İzcan şöyle konuştu:

“Biz zaten Avrupalıyız, AB vatandaşıyız. Kurumlara aday olmak, taraf olmak, dünya ve Avrupa ile bütünleşerek normalleşme zamanıdır. Bu süreçte aktif biçimde taraf olacağız ve Kıbrıslı Türklerin bu parlamentoda temsil edilmesi için rol alacağız. Kuruluş felsefemize de uyan budur”.