Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın devre dışı bırakılması, 4’lü koalisyon hükümetin ani bir manevrayla bozdurulup UBP- HP hükümetinin kurdurulması, Kudret Özersay’ın ön plana çıkarılması ve Maraş’ın KKTC hükümeti tarafından açılacağının açıklanmasının altında yatan ana sebebin AKP Hükumetinin ilhak politikasını ileriye götürme isteği olduğunu belirterek, “ AKP hükümeti şantaj politikasını öne çıkararak Kıbrıs sorununun çözümünü engellemek ve Güney Kıbrıs’taki taksimcilerle de işbirliği yaparak Kıbrıs’ın kuzeyinde ilhak politikasını ileri götürmeyi hedeflemektedir” dedi.
Nisan 2020’de gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik adımlar atıldığına vurgu yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan,  “ Kudret Özersay’ın  Sn Akıncı’yı devre dışı bırakma ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday gösterilip Cumhurbaşkanlığını elde etme misyonuyla öne çıkarıldığı açıktır” diyerek, “ Bozulan nüfus ve mülkiyet yapısıyla, BM kararlarını ret eden tavır ve tutumlarla hedeflenen görüşme masasını torpillemektir. Maraş açılımı ile ilgili yapılan açıklamalar görüşme sürecini bitirmek için yapılmış açıklamalardır” dedi.
Federal çözüm yanlısı güçlerin hem Türkiye’deki demokrasi güçleri hem de Güney Kıbrıs’ta federal çözümden yana olan siyasi hareketlerle birlikte bir cephe altında mücadele etmesinin tek çıkış yolu olduğuna işaret eden İzcan, “ Kıbrıs Türk demokrasi güçleri ve federal çözüm yanlılarının tek seçeneği bir an önce bir araya gelerek, Güney’de ve Türkiye’deki demokrasi güçleriyle birlikte cephe siyasetini yükseltmeleridir. Bundan başka çıkış yolumuz yoktur” dedi.
“ Acil olan en geniş demokratik birliği oluşturmaktır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, demokrasi güçlerine çağrıda bulunarak, “ Ya şimdi bir araya gelir yurdumuza barış ve çözümü getirir, uluslararası tolumun bir parçası oluruz. Ya da Kıbrıs Türk toplumunun kimlik ve varlığının yok oluşa sürüklenmesini seyrederiz. Yarın çok geç olabilir” dedi.