Birleşik Kıbrıs Partisi Merkez Yürütme Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC hükümeti arasında imzalanan ekonomik işbirliği protokolünü değerlendirdi.

Ekonomik Protokolün, Kuzey Kıbrıs’taki ekonomik yapıyı tamamen Ankara’daki AKP hükümetinin emrine verdiğini vurgulayan BKP Merkez Yürütme Kurulu, “AKP hükümetinin izni olmadan, Kuzey Kıbrıs’ta çivi dahi çakılamaz” dedi. Tüm bakanlıklara atanacak üçer kişilik kayyum heyetinin, her konuda iradeyi ele alacağını, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın izni olmadan bir kuruş harcanmayacağının kesinleştiğini belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Gelinen aşamada Kuzey Kıbrıs, Türkiye’nin bir vilayetine dönüştürülmüştür” dedi.

“İmzalanan ekonomik protokol, 2020 yılının sonuna kadar, kamuda maaşları ödemeye dönüktür” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, “Kamu yatırımları ve reel sektöre ayrılan pay yok denecek kadar azdır” dedi. “Kuzey Kıbrıs’ta vurgun, talan ve sömürü düzeni yaratılmıştır, bundan kurtulmadan ülkenin kurtulması mümkün değildir” diyen BKP Merkez Yürütme Kurulu, insanımızı dilenci durumuna düşürüp, bununla öğünenler halkımıza en büyük kötülüğü yapmaktadırlar” dedi.

Limanlar, Kooperatif Merkez Bankası, Elektrik ve Gaz gibi stratejik sektörlerde neo-liberalist özelleştirme politikalarının devam edeceğinin görüldüğünü belirten BKP Merkez Yürütme Kurulu, “AKP, Türkiye ekonomisinde yarattığı yıkımın benzerini, Kuzey Kıbrıs’taki yandaşları sayesinde adım adım hayata geçirmektedir” dedi.

Kurtuluşun, üretimi hedefleyen kamucu sol politikalarda olduğunu vurgulayan BKP Merkez Yürütme Kurulu, barış, çözüm ve kendi kendini yönetme mücadelesinin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti