Birleşik Kıbrıs Partisi Tarım ve Hayvancılık Komitesi Başkanı  Dr. Ahmet İşbeceren yaptığı yazılı açıklamada, CTP-BG/DP-UG hükümetinin çiftçi ve üreticileri yok etmeye yönelik politikalarda ısrar ettiğini belirterek, açıklanan arpa alım fiyatının üreticilerin maliyetlerini bile karşılamadığını, bunun emek sömürüsü olduğunu vurguladı.

Aylardır bilinçli bir şekilde fiyat belirlemeden özel sektörde arpa alım satımını serbest bırakan CTP-BG/DP-UG hükümetinin, üreticiyi bir avuç tüccarın insafına mahkum ettiğini belirten İşbeceren, arpa alım fiyatının yeniden belirlenmesini talep etti.

Tarım Dairesi maliyetleri 67.50 Kuruş olarak hesapladı.

Tarım Dairesi yetkililerinin yaptıkları hesaplamalar neticesinde arpanın kilo başına maliyetini 67.50 kuruş olarak hesapladığını, Doğrudan Gelir Desteği ve Mazot paralarının bu miktarın dışında olduğunu vurgulayan İşbeceren, “Ürününü 67.50 kuruşa maleden üreticiye 60 kuruş teklif edilmektedir. Üstelik 2014 yılından kalma Doğrudan Gelir Desteği ve Mazot paralarını halâ ödenmemiştir. 2015 yılı Doğrudan Gelir Desteği’de ödenmemiştir. Çiftçiye alın teri ile ürettiği ürününün karşılığını para yok gerekçesi ile vermeyen CTP-BG-DP-UG hükümeti, ithal arpanın sübvansiyesi için 150 Milyon TL kaynak aktarmakta, 144 Müşavir maaşı için bütçeden 18 Milyon TL ayırmakta, bir gecede birtakım iş çevrelerine Milyonlarca TL vergi borçlarını silmektedir” dedi.

BKP, üreticilerin haklarını savunmaya devam edecek.

‘Emek en yüce değerdir’ diyenlerin, emekçiler adına hükümette olduğunu iddia edenlerin emekçileri ve üreticilerin sömürülmesine zemin hazırladığına ve emek hırsızlığı yaptıklarına dikkat çeken İşbeceren, “BKP, emekçilerin, üreticilerin, hayvancıların ve koopertafçiliğin yanında olmaya ve emek sömürüsüne karşı mücadeleye devam edecektir” dedi.