Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesinin, Kıbrıs’ın kuzeyinde Türkiye’den daha büyük bir yıkım yarattığını belirterek, dövize endeksli her şeyin zamlanmaya ve hayat pahalılığının artmaya devam ettiğinin altını çizdi.

İşçilerin, üreticilerin, esnafların, küçük işletmelerin ve halkın büyük bir kesiminin her geçen gün daha da yükselen döviz ve zorlaşan ekonomik koşullar karşısında ayakta kalma mücadelesi verdiğine dikkat çeken İzcan, “Ne yazık yaşananları yalnızca izlemekle yetinen CTP-BG/DP-UG hükümetinin sorumsuz tutumu nedeni ile önümüzdeki günlerde halkımız daha ağır bedeller ödemek durumunda kalacaktır” dedi.

CTP-BG/DP-UG hükümetinin dövizde meydana gelen yükseliş karşısında önlem almadığını ve halkı kaderine terk ettiğini kaydeden İzcan, halkı koruyucu önlemlerin biran önce hayata geçirilmesini talep etti.

“Dövize müdahale edemeyiz” demek kolaycılıktır.

“Dövize müdahale edemeyiz” diyerek sorumluktan kaçmanın doğru olmadığını belirten İzcan, “CTP-BG/DP-UG hükümeti sürekli bahaneler yaratıp bunların arkasına saklanmaktan ve sorumluluklarından kaçmaktan vazgeçmelidir” dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan alınmasını talep ettikleri önlemleri şu şekilde sıraladı; “İthal mallardaki fonlar, akaryakıt ve petrole uygulanan fonlar ve gümrük vergileri düşürülmelidir. Diğer vergilerde ve KDV’lerde de indirime gidilmelidir. Bankaların borçları ve borç faizlerini yeniden yapılandırması için girişim yapılmalıdır. Döviz ile işlem yapan Üniversite ve diğer kurumların kurları sabitlemesi için çalışma başlatılmalıdır. Eşel-mobil sistemi yeniden yürürlüğe konularak maaş ve ücretlerin erimesinin önüne geçilmelidir. Stabil para birimi olan Euro’ya geçilerek, TL’nin enflasyonundan kurtulmak için adım atılmalıdır”.

“Türkiye’deki iktidarların boyunduruğundan kurtulup, kendi kendimizi yöneteceğimiz demokratik bir düzen ve erken federal çözüme ulaşamazsak, yoksullaşmaya, toplumsal varlıklarımızı kaybetmeye ve toplum olarak yok olmaya devam edeceğiz” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, esas olanın Türkiye’ye bağımlı olan çarpık ekonomik ve siyasal yapıdan kurtularak kapsamlı çözüme ulaşmak olduğunun altını çizdi.