Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, hayat pahalılığı karşısında yoksulluğun derinleşmekte olduğunun altını çizerek, halkın büyük bir kesiminin borçlanarak, borcunu borçla kapatarak yaşamaya çalıştığını kaydetti.

“2013 yılında çek yasağına girenlerin sayısı 2 Bin 910 iken 2015 başında bu rakam 3 bin 500 civarına ulaşmıştır. Ülkede çek yasağı enflasyonu yaşanmaktadır. Bunu yanında ödenmeyen kredi kartı ve donuğa düşen banka borçları geçtiğimiz senelerin kat kat üzerindedir” diyen Korkmazhan, asgari ücretin açlık sınırının altında tutulduğunu, maaş ve ücretlere hayat pahalılığı ile eşit oranda artış yapılmadığını, dövizde meydana gelen yükselişin zamları tetiklediğini ve hayat pahalılığının dayanılmaz boyutlara ulaştığını vurguladı.

Dövizde meydana gelen yükseliş ve hayat pahalılığı karşısında önlem almayan CTP-BG/DP-UG hükümetinin işçilerin, üreticilerin, esnafların, küçük işletmelerin ve halkın büyük bir kesiminin yoksullaşmasını ve borç batağına saplanmasını izlediğini belirten Korkmazhan, “Hiçbir inandırıcılığı ve güvenilirliği kalmayan CTP-BG/DP-UG hükümeti derhal istifa etmeli ve halka gidilmelidir” dedi.

Halkın parasını yandaşlarına ulufe dağıtır gibi dağıtmaktadırlar

Asgari ücretliyi, üretici kesimleri, esnaf ve küçük işletmecileri, kısaca emeği ile geçinen halkın büyük kesimini kaderine terk eden CTP-BG/DP-UG hükümetinin, halkın vergileri ile oluşturulan bütçeyi ve ülke kaynaklarını ulufe dağıtır gibi yandaşlarına dağıttığını vurgulayan BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, “KIB-TEK’e 135 kişi, Kalkınma Bankası’na 35 kişi sınavsız ve partizanca istihdam edilmiştir. Para babalarına bağışladıkları vergi borçları Milyonlarca TL’dir. Örtülü ödeneklerden harcanan paralar ile seçim giderleri karşılanmaktadır. Seçim öncesi yüzlerce kırsal kesim arsası dağıtılmıştır. 1 yıllık ek mesai ödenekleri için 80 Milyon TL, 144 müşavir için 18 Milyon TL ayrılmıştır” dedi.