Vicdani Reddini açıklayan Nuri Sılay’ın yanındayız!

Birleşik Kıbrıs Partisi Gençlik Meclisi Dışilişkiler Sekreteri Gülşen Erçin yaptığı yazılı açıklamada, Vicdani Reddini açıklayan aktivist Nuri Sılay’ın yanında olduklarını ve mücadelesini desteklediklerini belirterek, Vicdani Reddin en temel insan hakkı olduğunu ve biran önce yasalaşmasını talep ettiklerini vurguladı.

Geçtiğimiz yıl meclisten geçen Askerlik Değişiklik Yasası ile Vicdani Reddin yasal bir hak olarak tanınması imkânı varken bunun değerlendirilmediğini ve gençlik ile dalga geçildiğini vurgulayan Erçin, “Vicdani Reddi bir hak olarak yasal güvence altına almayanlardan ve halen zorunlu askerliği dayatanlardan Kıbrıslı Türk gençliği gereken hesabı soracaktır” dedi.

Vicdani Ret hakkı yasalaşmalıdır.

Zorunlu askerliğin kapitalist, militarist sistemin bir dayatması ve temel bir insan hakkı ihlali olduğunu vurgulayan Erçin, zorunlu askerliğin dayatılarak gençlerin nefretin hâkim olduğu çatışmacı bir yaşama zorlandığını kaydetti.

Kıbrıs’ın tüm asker, üs ve silahlardan arındırılarak, birleşik ve bağımsız federasyon temelinde bir barış adasına dönüştürülmesi kararlıklarını yineleyen Erçin, gençlerin savaşacakları değil, üzerinde insanca yaşayacakları bir vatan istediklerini kaydetti.

BKP Gençlik Meclisi’nin askerlik süresinin kısaltılması, şartlarının iyileştirilmesi, Vicdani Ret hakkının tanınması ve nihai olarak zorunlu askerliğin tamamen kaldırılması için mücadeleye devam edeceğini kaydeden Erçin, vicdani redciler ile dayanışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

 

BKP Gençlik Meclisi

Basın Bürosu