Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin Meclis’te yaptığı konuşmada, 3 aşamalı tarifeye geçmeyi tercih etmeyen kullanıcıların kullanacağı sabit tarifeye %22 zam yapıldığını açıkladığına vurgu yaparak, “ Hem üç zamanlı tarife,  hem de sabit tarife kullanımının vatandaşın cebine zam olarak yansıyacağı ortaya çıkmıştır” dedi.

Vatandaşın en çok elektrik enerjisi kullandığı zaman dilimi olan 17:00-22:00 saatleri arası 0.79 kuruştan 1.29’a %65 oranında, sabah 07:00’den akşam 17:00’e kadar ki zaman dilimine de % 24 oranında zam yapıldığını belirten BKP Genel Sekreteri Sonüstün, “İnsanların uyku saati ve en az elektrik enerjisi harcanan saatler olan 22:00- 07:00 saatleri arasına %15 indirim yapılarak çoklu tarife zamlı tarifeye uydurulmuştur” dedi.

KIB- TEK’in kötü yönetilmesi, fuel oile bağlı maliyeti yüksek enerji üretimi, kurumdaki dengesiz maaş sitemi, KIB- TEK’in bankalara olan 300 milyon TL borç faiz giderleri ve borçlanma maliyetlerinin, AKSA’ya alım garantili ödenen miktarın, üretim maliyetlerini artırdığını ve faturanın vatandaşa ödettirildiğini ifade eden Sonüstün, “ Vatandaş, hangi tarifeyi kullanırsa kullansın, bu noktadan sonra daha yüksek fatura ödeyecektir” dedi.

Yılın 9 ayı güneşin hakim olduğu bir bölgede temiz enerji üretimine geçilmesinin şart olduğuna vurgu yapan Sonüstün, “ Toplumun beklentisi ucuz, güvenli ve temiz elektrik kullanmaktır. Temiz enerji kullanımının yaygınlaştırılması için dünyayla enter konnekte olmak kaçınılmazdır. Ancak o zaman daha ucuz ve kaliteli hizmet almak mümkün olacaktır” dedi.