Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, yaptığı yazılı açıklamda, KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim’in sayıştay denetçilerini kurumdan kovarak usulsüzlük ve yolsuzlukların ortaya çıkmasını engellemeye çalıştığını belirterek,  denetçilerin kurumdan kovulmasının despotça ve hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim’in kurumu babasının çiftliği gibi yönettiğine dikkat çeken Korkmazhan, “Kuruma münhalsiz bir şekilde istihdam edilen CTP-BG militanları ve örgüt başkanlarının akrabaları 150 kişiye ulaşmıştır. Led Lamba, Akıllı Sayaç ve Dizel Jeneratör alımları ise ihalesiz ve şaibelidir. Kurumda göz gör göre rüşvet dönmektedir. Borçlanma Komisyonu’na gidilmeden yapılan borçlanmalar da yasa dışıdır” dedi.

CTP-BG’ye Mali Kaynak mı aktarılmaktadır?

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim’in aynı zamanda CTP-BG Mali Sekreteri olduğunu ve bulunduğu konumu kullanarak ihalesiz bir şekilde yapılan işlerden CTP-BG’ye mali kaynak yarattığı yönünde iddialar olduğunu vurgulayan Abdullah Korkmazhan, “Hiç kimse denetimden kaçamaz. Tüm devlet kurumları gibi KIB-TEK’de denetime açıktır. Başsavcılığı olayı soruşturmaya ve yolsuzluk tesbit edilmesi durumunda sorumlular hakkında yasal işlem başlatmaya çağırıyoruz” dedi.

EL-SEN, payanda olmaya son vermelidir.

KIB-TEK’de ki yolsuzluk, usulsüzlük ve kötü yönetimin halkı mağdur ettiği gibi kurumuda zarara uğratarak iflasa ve özelleştirmeye sürüklediğini, CTP-BG/DP-UG hükümetinin UBP’den hiçbir farkının olmadığının açığa çıktığını kaydeden Korkmazhan, “EL-SEN Yönetimi, kurumda yaşananlar karşısında sessiz kalmakta ve yapılanlara ortak olmaktadır. Kurumda adeta despotizm kuran yönetime ve CTP-BG/DP-UG hükümetine payanda olmaktadır. Çalışanların, halkın ve kurumun geleceği için payandacılığa son vermelidirler” dedi.