Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e inisiyatif alıp uluslararası konferansın toplanması için çağrı yaptı.

            Türkiye’deki AKP hükümetinin, Akdeniz’deki denizlerde uluslararası hukuka aykırı hareket ettiğini, Kuzey Kıbrıs’taki seçimlere müdahale ederek, kendi adayını zorla seçtirdiğini belirten İzzet İzcan, “Bu noktada yapılması gereken, uluslararası Kıbrıs konferansının bir an önce toplanması ve belirsizliğin giderilmesidir” dedi.

            Taksimin önlenmesi için görüşmeler başlamalıdır.

            Statükonun, nihai taksim hedefine doğru kaydığını dile getiren İzzet İzcan, bunun önlenmesinin, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde görüşme sürecinin sürdürülmesi ile mümkün olduğunu vurguladı.

            Federal çözüm tek çıkış yolu.

            “BKP, iki toplumlu iki bölgeli federal çözümü tek çıkış yolu olarak görmektedir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, uluslararası toplumu, Kıbrıs’ta yaşananları yakından izleyip taraf olmaya çağırdı.

            “Kıbrıs’ta yaşananlar toplumlararası bir sorundan öte, bölgesel güvenliği tehdit eden, insan hakları ihlallerine dayanan, uluslararası bir sorundur” diyen İzzet İzcan, “Kıbrıs halkının demokrasi ve özgürlük mücadelesinde barışa inanan herkese görev düşmektedir” dedi.

            Her şeye rağmen moralimizi bozmayacağız.

            Kıbrıs Türk toplumuna, ülkede yaşananlardan dolayı moralini bozmama çağrısında bulunan İzzet İzcan, “Taksimciler karşısında safları sıklaştırarak mücadele etmek, her yurtseverin görevidir” dedi.