Komünist Parti’den bir heyet Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret etti. BKP Genel merkezi’nde gerçekleşen görüşme öncesinde, Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan ve Komünist Partisi Merkez Komite üyesi Erhan Nalçacı basına açıklamalarda bulundu.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Birleşik Kıbrıs Partisi’nin halkların kardeşliğine inanan sol bir Parti olarak Türkiye halklarını kardeş halklar olarak gördüklerini, barış, özgürlük, demokrasi mücadelesi veren tüm örgütlerde uluslararası dayanışma ve işbirliği içinde olduklarını belirterek, “ Türkiye’de son dönemde yaşanan olaylar ne Ortadoğu ne de Kıbrıs’ta yaşananlardan farklı değildir. Ne yazık ki Türkiye bir iç savaşa sürüklenmiştir. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkanlık sistemi adı altında diktatörlük rejimi kurmaya çalışmakta, Türkiye halklarını bir birine düşürüp, ülkede bir iç savaşı derinleştirmektedir. Bu gün Türkiye’de yaşananlar ve Orta Doğu’da yaşanalar birbirinden farklı değildir” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin barış, özgürlük ve demokrasiye inanan, Kıbrıs’ta Birleşik Federal Kıbrıs’ı hedefleyen bir parti olduğunu ve kendi ile paralel görüşleri paylaşan tüm siyasi partilerle dayanışma ve işbirliği içinde olduklarını belirten İzcan,  “Komünist Partisi ile de dayanışma ve işbirliğimizi artırarak ilişkilerimizi geliştirmek niyetindeyiz. Sn. Erhan Nalçacı ve heyetine ziyaretlerinden dolayı tekrardan teşekkür ederiz” dedi.

KP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Uluslar arası ilişkiler Büro Sorumlusu Erhan Nalçacı ise kardeş parti BKP’yi ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Kıbrıs sorununun Türkiye halkına doğru aktarılması bizim için çok önemlidir. Biz Suriye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da bir birleşmeden yanayız. KP olarak emperyalizme karşı işçi sınıfının mücadelesini öngören bir partiyiz. İşçi sınıfının partisiyiz. Erdoğan ve AKP’ye  karşı ve onun burjuvazisine karşı mücadele ederken kardeş partilerle ilişkilerimizi geliştirmek ve dayanışmamızı artırmak istiyoruz. Hepimizin ortak mücadelesi emperyalizm ve burjuvaziye karşıdır” dedi.