Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada terör örgütlerinin ve terörün kaynağının kapitalist sistemin yarattığı eşitsizlikler, adaletsizlikler ve emperyalist saldırı ve savaşlar olduğunun altını çizerek, terörün savaşlar ile ortadan kaldırılamayacağını, şiddetin şiddeti doğurduğunu kaydetti.

El-Kaide’nin Afganistan işgalinin ardından kurulduğuna, IŞİD’ın ise Irak işgali ve Suriye saldırıları sonucu ortaya çıktığına dikkat çeken İzcan, “El-Kaide, Sovyetler Birliği’ne karşı ABD tarafından müttefik sayılarak yıllarca beslendi ve desteklendi. Sovyetler çökünce, düşman ilan edildi. IŞİD, Suriye’de Esad rejimini devirmek için ABD ve batılı devletler tarafından beslenip, büyütüldü. Şimdi besledikleri canavar tüm Avrupa ve dünyayı tehdit ediyor” dedi.

Patlatılan her bombanın, katledilen her canın sorumlusunun IŞİD’i besleyip, büyütenler olduğuna vurgu yapan İzcan, “AKP hükümeti, Türkiye’yi IŞİD için eğitim ve lojistik üsse çevirmiş, sınırlarını cihatçı militanların geçişine açmıştır. IŞİD’a gönderilen tırlar dolusu silahların haberini yapan gazetecileri hapsetmiş, IŞİD’ın en büyük petrol alıcısı olmuştur. IŞİD vahşetinin en büyük sorumlularından biri de AKP hükümetidir” dedi.

IŞİD’a sağlanan her türlü destek kesilmelidir.

IŞİD tehdidinin, terörün ve dünya halklarını esir alan korkunun kaynağının emperyalist hedeflerini ileriye taşımak isteyen NATO ve G20 ülkeleri olduğuna dikkat çeken İzcan, “Bir yandan IŞİD’i beslemekte, bir yandan da sözde teröre karşı savaş yürüttükleri yanılgısı yaratmaktadırlar. IŞİD tehdidini ortadan kaldırmanın yolu, ona sağlanan her türlü desteğin kesilmesidir” dedi.

Emperyalizmin saldırganlığının ve kanlı savaşlarının, ülkelerin bombalanıp, parçalanmasının, mültecilerin sığınma haklarının çiğnenip, Akdeniz’de boğulmaya terk edilmelerinin terörün en açık örnekleri olduğunu kaydeden İzcan, en tehlikeli terörün devlet terörü olduğunu vurguladı.

BKP’nin terörü ancak terörün kaynağı olan adaletsizlikleri, eşitsizlikleri ve emperyalist saldırganlığı ortadan kaldırmakla engellenebileceğine inandığını kaydeden İzcan, yeni savaşların daha büyük terör olaylarına sebep olacağı uyarısında bulunarak, terör saldırılarının tümünü lanetledi.